- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Emocinė sveikata
- Ukraina
- Інформація для громадян України / Information for Ukrainian nationals and their family members / Informacija Ukrainos piliečiams ir jų šeimų nariams
- Здоров’я / Здоровье / Health / Sveikata
- Питання, що часто задаються / Часто задаваемые вопросы / Frequently asked questions / Dažniausiai užduodami klausimai
- Пам’ятка для шукачів притулку / Atmintinė prieglobsčio prašytojams
- Information for students from Ukraine / Informacija studentams iš Ukrainos
- Проживання в інших країнах / Проживание в других странах / Accommodation in other countries / Apgyvendinimas kitose valstybėse
- Finansinė parama
- Kitokia pagalba
- Emocinė sveikata
- Lytiškumo ugdymas
Emocinė sveikata
Emocinė sveikata – neatsiejama visapusiškos mūsų gerovės dalis. Tai gebėjimas patirti visą spektrą emocijų, jausmų, minčių ir išgyvenimų, išbūti su visu tuo, o įvykus netikėtoms gyvenimo situacijoms, kurios paveikia mūsų emocinę sveikatą, gebėti susitvarkyti su naujais iššūkiais nesirenkant destruktyvių gynybos mechanizmų.
Gera emocinė sveikata lemia:
- atsparumą neigiamiems gyvenimo įvykiams;
- kokybiškesnį rūpinimąsi fizine sveikata;
- saugias ir tvirtas draugystes bei romantinius santykius;
- gebėjimą suprasti ir priimti kitą žmogų;
- geresnę miego kokybę;
- atsparumą fizinėms ir psichinėms ligoms;
- gebėjimą padėti kitiems ir paprašyti pagalbos;
- Sumažina psichikos sutrikimų išsivystymo tikimybę.
Emocinė higiena
Ypač pandemijos metais teko pajusti, kokia reikalinga gali būti higiena – rankų plovimas, kaukių dėvėjimas, sveikinimo, čiaudėjimo ir panašūs etiketai tik patvirtino faktą, kad higiena gali būti itin svarbi, norint palaikyti mūsų optimalų gyvybinį funkcionavimą. Tačiau remiantis holistiniu požiūriu, žiūrint į žmogų kaip į vientisą kūno bei proto tandemą, galima prieiti išvados, kad nepaisant rankų plovimo, itin svarbus ir kitas – „minčių filtravimas“, taigi, ne tik fizinė, bet ir emocinė, mūsų psichikos sveikata.
Olegas Lapinas (2022), garsus gydytojas psichiatras ir psichoterapeutas, psichoanalitinės srities ekspertas teigia, kad emocinę higieną galima išskirstyti į tris dalis – vidinį kritiką, vidinį vaiką bei pasąmonę.
- Vidinis kritikas, anot gydytojo psichiatro, yra mūsų vidinis balsas, mus nuolat kritikuojantis bei trukdantis džiaugtis. Kuo labiau leidžiame tam kritikui mus valdyti, tuo daugiau nerimo ar baimių patiriame.
- Vidinis vaikas gali būti suprastas kaip dėmesys savo poreikiams bei norams. Pasiekus asmenybės brandą, nesunkiai galime šį „vaiką nuraminti“, surasti balansą tarp savo poreikių ir esamų realių galimybių.
- Pasąmonėje kaupiasi mūsų patyrimas. Mokėjimas pasąmone pasinaudoti, leidžia siekti savo asmeninių tikslų, vengti jau atliktų klaidų, tobulėti.
Norėdami sužinoti daugiau ar prisijungti prie psichoterapeuto organizuojamos programos emocinei higienai palaikyti, galite tai padaryti čia – https://lapinoskrynia.lt/emocine-higiena-2/.
Ribų brėžimas ir palaikymas
Savo ribų apibrėžimas bei jų palaikymas kitaip nei gali būti įprasta manyti nėra savęs ar kito(-ų) žmogaus(-ių) galimybių apribojimas ar ignoravimas. Tinkamos asmeninės ribos yra gyvybiškai svarbios kokybiškai komunikacijai bei asmens psichikos higienai palaikyti. Taip pat svarbu suprasti ir tai, kad ribos brėžiamos ne tik tarp romantinių partnerių, draugų. artimųjų, bet ir kitų žmonių – kolegų, vadovų, praeivių ir pan.
Psichoterapeutė April Eldemire (2020) nurodo rekomendacines gaires, kaip poros gali išsaugoti sveikus santykius, remiantis keturiomis paprastomis taisyklėmis. Vis dėlto, svarbu pripažinti, kad autorės nurodytos taisyklės gana universalios, todėl jos galima taikyti ir bendraujant su kitais žmonėmis:
- Vienareikšmės komunikacijos naudojimas. Remiantis šia taisykle itin svarbu pirmiausia pasikalbėti su pačiu savimi: ko aš siekiu iš savęs ir ką norėčiau, kad kitas apie tai žinotų? Priėmus sprendimą, svarbu jį aiškiai ir vienareikšmiškai pateikti žmogui į kurį žinutė yra nukreipta. Šiuo atveju svarbu su partneriu, ar kitu žmogumi, aptarti vienas kito nuostatas, vertybes bei poreikius.
Kaip pavyzdys gali būti psichologijos praktikoje dažnai naudojama „Aš“ kalba: „Aš jaučiuosi nusivylęs, kai tu neišsiplauni savo indų“ ar „aš jaučiuosi pažemintas, kai tu negerbi mano privatumo“. Atkreipkite dėmesį, kad pirmoji sakinio dalis kalba apie patį jausmą „aš jaučiuosi“ esant konkrečiam kito žmogaus veiksmui, pažeidžiančiu kalbančiojo ribas „kai tu [atliekamas veiksmas]“.
- Nustatyti aiškias pasekmes. Nustačius ribas, itin svarbu nepamiršti apsvarstyti ir pasitarti, kokios pasekmės laukia jūsų santykių, nepaisant ribų. Tarkime, sutariate su savo draugu/drauge, kad susitarę laiką susitikimui, prireikus jį atšaukti, inicijuosite alternatyvų susitikimo laiką.
- Prisiimti atsakomybę už savo veiksmus yra tiek pat svarbu, kaip ir išklausyti kitą. Svarbu suvokti, kad nuolatos neatsakant į kito asmens poreikius bei negerbiant jo ribų, neteisinga tikėtis, kad nepaisant tokio jūsų elgesio, kitas asmuo išliks su jumis pagarbus bei atviras.
- Specialisto konsultacija taip pat gali būti veiksminga. Susiduriant su sunkumais, bandant nubrėžti asmenines ribas, visada galima kreiptis pas psichologą/psichoterapeutą, kuris padės jums ar jums ir jūsų partneriui išmokti išsigryninti savo poreikius bei vertybes ir aiškiai juos komunikuoti su kitais žmonėmis.
Plačiau skaitykite čia.
Informaciją parengė Lietuvos psichologijos studentų asociacija (LiPSA).
Pagalba galvojantiems apie savižudybę
Pastebėjus, jog artimasis galvoja apie savižudybę gali būti baisu nežinant, kaip elgtis, kaip galima padėti tokiam žmogui. Dažnai svarstoma, ar verta apie tai paklausti, ar kalbėjimas nepaaštrins situacijos? Atsakymas vienareikšmiškas – tiesiai paklausti ir kalbėti apie savižudybę būtina, nes taip parodomas susirūpinimas ir suteikiama galimybė atvirai apie tai pasipasakoti.
Pirmiausia, kilus bent menkiausiam įtarimui, jog žmogus gali galvoti apie savižudybę, reikia mėginti su juo apie tai pasikalbėti. Nebijok kalbėti atvirai ir nevenk žodžio „savižudybė“. Kartais užtenka tik parodyti, jog žmogus gali su tavimi kalbėti. Galimybė pasidalinti jausmais, atvirai pasipasakoti apie savo jausmus ir mintis, būti išklausytam nesmerkiant ir nemoralizuojant, mažina kančią, kurią jis šiuo metu jaučia. Būtent tai, o ne patarimai ar „stebuklingos frazės“ mažina savižudybės riziką.
Niekuomet nenuvertink žmogaus problemų ir neįrodinėk, koks prastas sprendimas yra savižudybė, nes tuo metu jo problemos yra didžiausios, kokias jam yra tekę išgyventi, o savižudybė atrodo, kaip vienintelis sprendimo būdas. Todėl venk pasakymų, jog „viskas bus gerai“, nes apie savižudybę galvojančiam žmogui atrodo, jog tikrai taip nebus. Tokie pasakymai nuvertina situaciją, žmogus gali pasijusti neišgirstas ir nesuprastas.
Žinojimas apie kito žmogaus savižudiškas mintis gali būti sunki našta, todėl nelaikyk visko paslaptyje – paprašyk pagalbos kitų žmonių, kuriais tu pasitiki. Svarbu padėti, bet taip pat svarbu ir neprisiimti per daug atsakomybės, nes net laiku pastebėjus rizikos ženklus ir suteikus reikiamą pagalbą nėra garantijų, jog žmogus nenusižudys – visgi galutinis sprendimas priklauso tik nuo jo.
Nepamiršk, jog nuoširdus ir nesmerkiantis pokalbis yra pirmasis žingsnis pagalbos žmogui, galvojančiam apie savižudybę, link, tačiau toliau gali reikėti profesionalios pagalbos. Išklausęs, parodęs susirūpinimą artimuoju, kuris galvoja apie savižudybę, toliau turėtum jį skatinti kreiptis psichologinės pagalbos, gali padėti tą pagalbą suorganizuoti arba net pasisiūlyti tą žmogų palydėti, taip parodydamas savo palaikymą.
Informacija parengta „Jaunimo linijos“
Naudingi puslapiai
Kiekvienas žmogus savo gyvenime anksčiau ar vėliau susiduria su įvairiais iššūkiais: vieni apie juos mėgsta kalbėti plačiau, kitiems gali kilti sunkumų apie tai užsiminti. Neretai savo problemas galime pradėti lyginti su kitų žmonių ir pastebėti jų skirtumus, tačiau tai nereiškia, kad vieno žmogaus problemos yra svarbesnės nei kito. Prisiminkite, kad kreiptis pagalbos yra visiškai įprasta, todėl neturėtumėte dėl to jaustis blogai. Kartais gali būti sunku pradėti apie tai kalbėti, tačiau nuolatinis neišspręstos problemos keliamas diskomfortas vėliau gali tik dar labiau pakenkti. Tačiau, jei vis tiek jaučiatės nedrąsiai kreipdamiesi pagalbos, nepamirškite, kad tai padaryti galite ir anoniminiu būdu (pavyzdžiui, visuomenės sveikatos biure, priklausomybių centruose).
Jau dabar – Ne pelno siekianti organizacija, kurios tikslas prisidėti prie žmonių švietimo ties emociniu ir psichologiniu raštingumu. Puslapyje talpinami savo straipsniai apie psichologiją, kurie gali padėti žmogui rasti sau tinkamą psichologijos rūšį ir metodus, susipažįstant su savimi ir savo poreikiais.
9 pamoka – skaitmeninė edukacinė programa ankstyvajai smurto lyties pagrindu prevencijai.
Pasiklausyk – virtuali mokykla, kurioje susipažinsi su itin svarbiomis temomis: psichologine sveikata, emocijomis, psichika, motyvacija ir ne tik.
Emocinė parama – tai aktyvus, empatiškas, palaikantis žmogaus išklausymas. Emocinę paramą gali suteikti kiekvienas emociškai raštingas žmogus, žinoma, geriausiai, kai tai daro apmokyti savanoriai ar savo srities specialistai: psichologai, socialiniai darbuotojai, gydytojai.
Kam teikiama pagalba: vaikams ir paaugliams
Darbo laikas: 11.00-23.00 val.
Telefono numeris: 116111
Kam teikiama pagalba: jaunimui
Darbo laikas: visa parą
Telefono numeris: 8 800 28888.
Linija Doverija
Kam teikiama pagalba: paaugliams ir jaunimui rusų kalba
Darbo laikas: 16.00-19.00 val.
Telefono numeris: 8 800 77277
Kam teikiama pagalba: moterims
Darbo laikas: visą parą
Telefono numeris: 8 800 66366
Pagalbos vyrams linija „Nelik vienas“
Kam teikiama pagalba: vyrams
Darbo laikas: 18.00-21.00 val.
Telefono numeris: 8 604 11119
Kam teikiama pagalba: vyrams
Darbo laikas: I-V 10.00-14.00 val.
Telefono numeris: 8 670 00027
Kam teikiama pagalba: valgymo sutrikimų turintiems asmenims ir jų šeimos nariams.
Darbo laikas: antradieniais 18.00-22.00 val.
Telefono numeris: 8 631 22 777 arba 8 631 55 777
Kam teikiama pagalba: visiems, susiduriantiems su psichologiniais sunkumais
Darbo laikas: I–V 16.00–20.00 val. ir VI 12.00–16.00 val.
Telefono numeris: 8 640 51555
Informaciją apie kitas psichologinę ir emocinę pagalbą teikiančias linijas rasite čia: https://pagalbasau.lt/pagalbos-linijos/
Psichologinė pagalba – profesionali psichologo teikiama pagalba. Į psichologinę pagalbą įeina ir emocinė parama, tačiau patiriant sunkius psichikos sunkumus ar sutrikimus – emocinės paramos gali neužtekti. Tuomet verta kreiptis į psichologą(-ę) profesionalios psichologinės pagalbos, kur sunkumai bus nuodugniai nagrinėjami siekiant pagerinti ne tik dabartinę emocinę sveikatą, bet ir užtikrinti emocinę gerovę ateityje.
- Informacinis bankas – Jaunimo linijos inicijuota duomenų bazė, skirta kaupti ir peržiūrėti informaciją apie įvairias organizacijas, teikiančias socialines psichologines paslaugas ir pagalbą Lietuvoje ir už jos ribų.
- Lietuvoje esančiu psichikos sveikatos centrų kontaktai pagal apskritį.
- Krizių įveikimo centras – profesinės savanorystės pagrindu veikianti organizacija, kurioje teikiamos profesionalios psichologinio konsultavimo paslaugos.
- Respublikinis priklausomybės ligų centras – gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei jų šeimos nariams.
- Paramos vaikams centras – nevyriausybinė organizacija, kurios misija yra užtikrinti vaikų psichinę gerovę, teikiant profesionalią efektyvią kompleksinę pagalbą vaikams ir šeimoms.
- Tu Esi – svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenantiems asmenims bei jų artimiesiems ir pagalbą teikiantiems specialistams. Svetainėje teikiama informacija apie pagalbos būdus ir psichologinės pagalbos teikėjus.
- Anoniminiai alkoholikai – draugija, organizuojanti savitarpio pagalbos grupes asmenims, turintiems priklausomybę nuo alkoholio.
- Onkopsichologijos ir komunikacijos centras – psichologinė pagalba onkologine liga sergantiems ar jau pasveikusiems žmonėms bei jų artimiesiems.
- Valgymo sutrikimų centras – teikia specializuotas antrinio lygio psichiatrines ambulatorines, suaugusiųjų stacionarines ir dienos stacionaro, bei vaikų ir paauglių dienos stacionaro paslaugas.
- „Artimiems“ – Internetinė svetainė, kurioje galima rasti naudingos informacijos nusižudžiusiųjų artimiesiems ir prisijungti prie organizuojamų savitarpio pagalbos grupių.
- Vilniaus miesto socialinės paramos centras – psichologinė pagalba teikiama priklausomiems nuo alkoholio ir / ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų, bei šių asmenų artimiesiems; suaugusiems asmenims, poroms bei vaikams nuo 7 metų ir paaugliams bei jų tėvams; asmenims, išgyvenantiems krizę; sutuoktiniams, poroms bei kitiems šeimos nariams tarpusavio santykių klausimais; darbuotojams.
- Kūdikio netektis – teikiamos nemokamos psichologinės konsultacijos tėveliams, išgyvenantiems kūdikio netektį ir jų artimiesiems.
- Pasikalbėk – teikiama mokama psichologinė pagalba nuotoliniu būdu pagal poreikius.
- Meetelp – platforma žmonėms, siekiantiems psichologinės pagalbos. Meetelp padės susirasti tinkamiausią psichologą bei teiks papildomas nemokamas paslaugas viso terapijos proceso metu.
Respublikinis priklausomybės ligų centras – gydymo įstaiga, teikianti medicinines, psichologines ir socialines paslaugas asmenims, žalingai vartojantiems alkoholį, narkotines medžiagas ar tabaką, bei jų šeimos nariams.
Anoniminiai alkoholikai – draugija, organizuojanti savitarpio pagalbos grupes asmenims, turintiems priklausomybę nuo alkoholio. Nuoroda – https://www.aalietuvoje.org/
Narkomanai anonimai (NA) – tai nepelno siekianti vyrų ir moterų draugija arba bendrija, kuriems narkotikai tapo pagrindinė problema.
Vilniaus miesto socialinės paramos centras – psichologinė pagalba teikiama priklausomiems nuo alkoholio ir / ar kitų psichoaktyviųjų medžiagų, bei šių asmenų artimiesiems; suaugusiems asmenims, poroms bei vaikams nuo 7 metų ir paaugliams bei jų tėvams; asmenims, išgyvenantiems krizę; sutuoktiniams, poroms bei kitiems šeimos nariams tarpusavio santykių klausimais; darbuotojams.
Krizių įveikimo centras – profesinės savanorystės pagrindu veikianti organizacija, kurioje teikiamos profesionalios psichologinio konsultavimo paslaugos.
Tu Esi – svetainė skirta savižudybės krizę išgyvenantiems asmenims bei jų artimiesiems ir pagalbą teikiantiems specialistams. Svetainėje teikiama informacija apie pagalbos būdus ir psichologinės pagalbos teikėjus.
„Artimiems“ – Internetinė svetainė, kurioje galima rasti naudingos informacijos nusižudžiusiųjų artimiesiems ir prisijungti prie organizuojamų savitarpio pagalbos grupių.
Paramos vaikams centras – nevyriausybinė organizacija, kurios misija yra užtikrinti vaikų psichinę gerovę, teikiant profesionalią efektyvią kompleksinę pagalbą vaikams ir šeimoms.
Saugaus vaiko mokykla teikia anoniminę, nemokamą psichologinę pagalbą Kauno miesto mokiniams. Paslaugos teikiamos gyvai arba nuotoliniu būdu.
Onkopsichologijos ir komunikacijos centras – psichologinė pagalba onkologine liga sergantiems ar jau pasveikusiems žmonėms bei jų artimiesiems.
Lietuvos kurčiųjų draugija teikia individualias konsultacijas ir vykdo grupinius užsiėmimus gyvai arba nuotoliniu būdu (Skype, Messenger). Pagalba finansuojama Neįgaliųjų reikalų departamento ir yra skirta visiems kurčiųjų bendruomenės nariams.
Valgymo sutrikimų centras teikia specializuotas antrinio lygio psichiatrines ambulatorines, suaugusiųjų stacionarines ir dienos stacionaro, bei vaikų ir paauglių dienos stacionaro paslaugas.
Depresijos įveikimo centras – profesionali psichologų pagalba bei išsami informacija apie įvairius nemedikamentinius depresijos įveikimo ir pagalbos sau būdus.
Pagalba sau – programėlė, kurios pagalba galima stebėti būseną ir rasti informaciją, kur kreiptis ar nukreipti kitą žmogų, prireikus pagalbos. Programėlės koncepciją sudaro 5 dalys: emocijų stebėjimo mechanizmas, savipagalbos pratimai, pagalbos linijos, interaktyvus pagalbos žemėlapis bei profesionalų parengta edukacinė medžiaga.
Ramu – nemokama interaktyvi programėlė, skirta žmonėms, patiriantiems panikos atakas. Ji sukurta profesionalių psichologų ir remiasi mokslininkų ir praktikų sukauptomis žiniomis apie panikos atakas.
Pauzė – ši nemokama programėlė apima moksliškai pagrįstus sąmoningumo ugdymo (angl. mindfulness) būdus, kuriuos galėsite išbandyti daugybės audio įrašų pagalba klausant psichologų įžvalgų, meditacijų ir kitų pratimų.
Mindletic – pasitelkiant šią programą yra sukuriamas planas, kaip darbuotojams valdyti savo asmeninę emocinę gerovę, mažinti brangų perdegimą ir stresą, labiau susikaupti kasdieniam darbui su visomis emocijomis, tuo pačiu prognozuoti ir užkirsti kelią emociniam disbalansui.
Informaciją parengė Lietuvos psichologijos studentų asociacija (LiPSA).