Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Nepamiršk plauti rankų su šiltu vandeniu ir muilu;
Rankomis neliesk veido ir akių;
Laikykis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (kosėk ar čiaudėk į vienkartinę servetėlę ar į vidinę alkūnės dalį);
Atsakingai ruošk maistą;
Venk artimų prisilietimų su kvėpavimo takų ligų simptomus, tokių kaip kosulį ar čiaudulį, jaučiančiančiais žmonėmis;
Reguliariai vėdink patalpas;
Nepamiršk dezinfekuoti dažnai liečiamų paviršių.
Atstumas
Venk nereikalingų kontaktų su kitais žmonėmis, o jei tai yra neišvengiama – bendraudamas laikykis saugaus, dviejų metrų atstumo bei dėvėk apsauginę kaukę, dengiančia nosį ir burną.
Kaip tinkamai pasirūpinti emocine sveikata?
Pandemijos metu vis daugiau žmonių jaučia įtampa bei nerimą dėl neįprastos situacijos. Patiriame vis daugiau nerimo dėl savo artimųjų sveikatos ir nuolatinio informacijos srauto. Taip pat papildomą stresą kelia ir pasikeitusios gyvenimo sąlygos. Venk informacijos skaitymą ar žiūrėjimą, ypatingai prieš miega, jei tai sukelia papildomą stresą.
Bendrauk. Pasinaudodamas galimybe, kad kartu su visa šeima esate namie artimiau pabendrauk su šeimos nariais. Bendrauti gali telefonu, žinutėmis, įvairiausiais laiškais ar vaizdo skambučiais. O jei kalbėdamas su savo artimaisiais apie kai kuriuos dalykus nesijauti laisvai – visada gali kreiptis į vaikų liniją arba jaunimo liniją.
Nepraraskite vilties. Nepaisant to, kad neigiamos informacijos srautas yra tikrai didelis, tačiau reikia neprarasti vilties. Nepasiduokite blogoms emocijos. Stenkitės valdyti mintis ir galvoti apie teigiamus dalykus. Nepamiršk, kad jaudintis dėl ateities yra įprasta.
Ką daryti turėjus kontaktą su COVID-19 sergamčiu asmeniu?
Sužinojus, kad turėjai kontaktą su COVID-19 sergančiu asmeniu privalai izoliuotis ir stebėti savo savijautą. Jei pajusi simptomus – kreipkis į Karštąją koronaviruso liniją telefonu 1808. Jei simptomų nepajutai – užpildyk apklausą esančia NVSC puslapyje ir sulauk specialistų skambučio. (Skambučio turėtum sulaukti kelių dienų laikotarpyje. Jei praėjus kelioms dienoms su tavimi vis dar niekas nesusisiekė – dar kartą kreipkis į NVSC telefonu 852649676 ir informuok apie turėtą kontaktą bei laikykis duotų nurodymų).
Saviizoliacija
Jei turėjai rizikingą kontaktą su užsikrėtusiuoju COVID-19 privalai būti saviizoliacijoje 14 dienų. Visą saviizoliacijos laiką negali išeiti iš namų, kuriuose izoliuojiesi. Jei turi galimybę – paprašyk, kad maistą ir būtinąsias priemones artimieji paliktų už durų. O jei tokios galimybės neturi – būtiniausias prekes gali užsisakyti į namus.
Visiem, grįžusiems ar atvykusiems asmenims iš paveiktų užsienio šalių – privaloma 10 dienų izoliacija, išskyrus tuos, kurie ne vėliau nei prieš 48 valandas prieš atvykdami atliko COVID-19 testą ir gavo neigiamą atsakymą. Tokiu atveju saviizoliacija yra netaikoma.
Kaip lengviau išgyventi saviizoliaciją?
Stebėk sveikatą ir savijautą. Bendrauk su savo šeimos gydytoju. Kiekvieną dieną reikia vartoti daug skysčių bei matuotis temperatūrą.
Susidaryk darbotvarkę. Susidaręs darbotvarkę galėsi išlaikyti savo gyvenimo rutiną. Taip pat galėsi susikurti sveikos gyvensenos įpročius, kurie padės jausti daugiau teigiamų emocijų.
Bendrauk. Nepaisant to, kad esi priverstas būti saviizoliacijoje ir negali bendrauti gyvai – pasinaudok išmaniosiomis technologijomis ir su artimaisiais ar draugais bendraut vaizdo skambučiais, elektroniniais laiškais, telefonu ar žinutėmis. Taip nesijauti vienišas ir prasiblaškysi nuo kasdienės rutinos.
Jei turi izoliuotis kartu su savo šeimos nariais:
Rekomenduojama izoliuotis atskirai nuo šeimos narių. Jei tokios galimybės nėra, reikia izoliuotis atskirame namo aukšte. Jei nėra tokių galimybių – reikia izoliuoti atskirame, gerai vėdinamame kambaryje.
Pasistenkite vengti kontaktų su šeimos nariais ir nebūti bendrose erdvėse tuo pačiu metu. Jei kontakto su šeimos nariais išvengti nepavyksta – reikia dėvėti apsaugines pirštines, veidą dengiančią, apsauginę kaukę ir išlaikyti 2 m. atstumą.
Jei nėra galimybės naudotis skirtingais vonios kambariais, vonios kambario paviršiai turi būti gerai dezinfekuojami po kiekvieno naudojimo.
Valgyti kambaryje, kuriame izoliuojatės.
Su šeimos nariais bendraukite telefonu.
Visą saviizoliacijos laiką namuose negalima priimti jokių svečių ar kitų žmonių.
Saviizoliacijos vietą galima palikti tik gavus NVSC leidimą.
Punktas dėl saviizoliacijos su kartu sergančiu asmeniu ,,Kartu su ligoniu gyvenantys šeimos nariai laikomi sąlytį turėjusiais asmenimis, kuriems privaloma izoliuotis 14 dienų po paskutinės sąlyčio dienos (šia diena laikoma 10-oji diena po Jums patvirtinto teigiamo tyrimo rezultato).”
Kada COVID-19 virusu sergantis žmogus laikomas pasveikusiu?
Žmogus, kuriam buvo patvirtintas teigiamas COVID-19 virusas yra laikomas pasveikusiu, kai nuo teigiamo testo rezultatų yra praėję 10 dienų. Jei nėra patirta jokių komplikacijų – žmogus gali grįžti į kasdienį gyvenimą.
Savanorystė karantino metu
#StiprūsKartu kviečia visus galinčius prisidėti prie pagalbos apsipirkti senoliams, padėti ligoninėse ar kitomis veiklomis. Daugiau informacijos ir registraciją rasi čia: https://stipruskartu.lt/
Kaip reikėtų elgtis jei savanoriaudamas padedi kitiems žmonėms?
Naudok apsaugos priemones (respiratorius, pirštines, kaukes);
Laikykis higienos. Kuo dažniau plauk rankas bei jas dezinfekuok;
Venk artimo kontakto. Jei privalai bendrauti su žmonėmis – laikykis bent 2 m. atstumo;
Atsižvelgdamas į asmenų sveikatos būklę ir ligos simptomus primink karštosios linijos telefono numerį, kuris yra 1808;
Neik į gyvenamąsias patalpas;
Atvežtą maistą ar kitas butinąsias priemones palik prie asmens durų;
Venk liesti įvairius paviršius, o jei negali to išvengti – būtinai dezinfekuok rankas;
Baigęs savanoriavimo pamainą batų paviršių – dezinfekuok, o rūbus, kuriuos vilkėjai pamainos metu laikyk atskirai nuo kitų rūbų.