44.210.77.73
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Asociacija „Aktyvus jaunimas“
Data
2023-02-27

Tvarios mados ateitis prasideda šiandien

Autorius
Asociacija „Aktyvus jaunimas“
Data
2023-02-27

Tvarios mados ateitis prasideda šiandien

Ekologija, tvari mada ir gyvenimo būdas – tai vis dažniau vartojamos sąvokos žmonių, kurie rūpinasi savo aplinka. Tvaria mada vadinama praktika, kai įmonės kuria drabužius, atsižvelgdamos ir į aplinką, ir į juos gaminančius darbuotojus. Galima pastebėti vis naujai besikuriančius, tvarių drabužių prekinius ženklus. Kyla klausimas, ar tvari mada gali pakeisti greitosios mados tendencijas?

Greitosios mados realybė

Kasmet vis dar sukuriama neapsakomai daug naujų drabužių, net 80 milijardų vienetų visame pasaulyje. Dauguma šių drabužių atsiduria sąvartynuose, nepaisant to, kad jie gali būti perdirbti arba  prikelti antram gyvenimui, didelė jų dalis yra sudeginama. Taip į orą išmetami didžiuliai kiekiai teršalų, kurie kenkia ne tik aplinkai, bet ir mums patiems. Mados pramonė daro neįtikėtiną žalą planetai. Ši pramonės šaka yra viena didžiausių teršėjų pasaulyje, antroje vietoje po naftos pramonės, ji yra atsakinga už 20 proc. pasaulinės pramoninės vandens taršos.

Pasaulį keičiame kiekvienas

Garsioji mados dizainerė Anne Klein yra pareiškusi: „Drabužiai pasaulio nepakeis. Tai padarys juos dėvinčios moterys“. Galima pridurti, kad pasaulį pakeis ne tik juos dėvinčios moterys, bet ir drabužių kūrėjai. Vartojimo mažinimas, planetai ir ekosistemai nekenksmingas tekstilės gaminių perdirbimas ir greitos mados keliamų sunkumų šalinimas – visa tai yra tvarios mados dalis.

Būtent apie tai kalbama asociacijos „Aktyvus Jaunimas“ sukurtame dokumentiniame filme „Circle of Fashion“. Jame drąsios ir kūrybiškos asmenybės pasakoja apie savo tvarios mados kelionę. Kiekvienos jų istorija skirtinga, tačiau apie tą patį – meilę madai ir tvarumui. Šiuo filmu siekiama žmones supažindinti su tvaria mada, dizainerių kuriamais gaminiais ir kviesti žiūrovą rinktis tvarią madą jau šiandien. Filmas skatina suprasti, kad kiekvienas galime prisidėti prie gamtos išsaugojimo, kasdien rinkdamiesi tvaresnį, vietinių gamintojų pasiūtą ir ilgus metus tarnaujantį drabužį.

Viena iš dizainerių, Reda Paulauskė, filme užsimena, kad tvari mada jai yra lyg saviraiškos būdas. Moteris niekada nesiekė kurti greitosios mados ir negalvojo kaip uždirbti kuo daugiau pinigų, jai svarbu įgyvendinti turimas idėjas, pasitelkiant tvarias medžiagas. Dizainerė Ana Savicka džiaugiasi, kad atsiranda vis naujų tvarių prekinių ženklų ir kviečia daugiau dėmesio skirti ekologiškoms, aplinkai draugiškoms įmonėms.

Pasaulio gyventojai vis labiau suvokia tvarumo svarbą, o tai ypač pastebima mados pramonėje. Pastarąjį dešimtmetį susidomėjimas ekologiškais drabužiais nuolat augo, o dabar atrodo, kad jis yra pasiekęs aukščiausią tašką. Besikeičiant drabužių pramonės tendencijoms, turime keistis ir patys.

„Circle of Fashion“ dokumentiką kviečiame žiūrėti čia.