3.215.186.30
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Evelina Raugaitė
Data
2023-06-30

Savanorystės galimybės Lietuvoje. Interviu su „Menų spaustuvės“ savanorių koordinatore

Autorius
Evelina Raugaitė
Data
2023-06-30

Savanorystės galimybės Lietuvoje. Interviu su „Menų spaustuvės“ savanorių koordinatore

2022 metai buvo paskelbti savanorystės metais, daug dėmesio buvo skiriama visuomenės įsitraukimui į savanorišką veiklą.

Iki nepriklausomybės paskelbimo savanorystė Lietuvoje buvo siejama su veikla krašto apsaugoje. Dabar savanorystės sritys yra gerokai platesnės. Žmonės turi galimybę rinktis iš įvairiausių juos dominančių sričių bei jose išbandyti save savanoriškos veiklos pagrindu.

Lietuvoje savanoriška veikla užsiima apie 15 proc. gyventojų. Daugiausiai savanoriauja jaunimas – jauni žmonės drąsiai išbando save ir atranda prasmę savanoriškoje veikloje. Pagal Lietuvos Respublikos savanoriškos veiklos įstatymą, savanoriauti galima nuo 14 metų. Organizacijos, kurios priima savanorius numato savanorių poreikį, susitikus gyvai derinami abiejų šalių lūkesčiai: užduotys, veiklos, komunikacija. Savanorius priimanti organizacija ir savanoriai turi pasirašyti dvišalę savanoriškos veiklos sutartį. Savanoriška veikla suteikia žmogui neįkainojamos patirties: padeda labiau pasitikėti savimi, gauti daugiau darbo patirties dominančioje srityje, kartu ugdomos kompetencijos, praverčiančios tolimesniame gyvenimo kelyje.

Savanorystės galimybių pasiūla išties didelė, todėl šiame straipsnyje apžvelgiama tik dalis organizacijų, projektų bei iniciatyvų, kviečiančių prisidėti:

Savanorystė socialinėje veikloje

  • Maltos ordino pagalbos tarnyba – savanoriams suteikiama galimybė dalyvauti vykdomose veiklose, padėti socialiai remtiniems vaikams, vienišiems  senoliams buityje, tvarkyti apleistus kapus, bendrauti su neįgaliaisiais.
  • Lietuvos „Caritas“ – savanoriška veikla vykdoma teikiant pagalbą sunkumus patiriančioms šeimoms, vaikams, jaunimui, vienišiems sergantiems seneliams, benamystę išgyvenantiems, priklausomybių ligomis sergantiems ir visiems kitiems, kurie patiria įvairius dvasinius, socialinius ir psichologinius sunkumus.
  • „Maisto bankas“ – savanoriai dalina paramą žmonėms, padeda sandėlyje, taip pat išvežiojant ar ruošiant maistą.
  • Pagalbos linijose, teikiant emocinę paramą – „Vaikų linija“, „Jaunimo linija“, „Sidabrinė linija“, „Vilties linija“, „Moters linija“.

Savanorystė kultūrinėje veikloje

  • VšĮ „Kultūros artelė“ – padeda renginių metu ir organizuojamoje veikloje, pagelbėti skatinant kūrybiškumą renginiuose, pagelbėti sukuriant motyvuotus jaunus žmones intelektualinio produkto kūrimui, pagelbėti menininkams rašant projektus finansavimui gauti.
  • Savanoriaujant muzikos festivaliuose: „Kristupo festivalis“, „Galapagai“, „Bliuzo naktys“

Savanorystė sporto renginiuose

  • Savanorystė maratonuose: „Danske bank“, „Vilniaus maratone“‚ „Vilties“ bėgime.
  • Taip pat galima savanoriauti teniso renginiuose, velomaratone ir „Trenk Turo“ organizuojamuose žygiuose.

 

Apie savanorystę „Menų spaustuvėje“ kalbamės su savanorių koordinatore Gabriele.

Papasakokite, kokie renginiai vyksta „Menų spaustuvėje“?

„Menų spaustuvėje“ vyksta labai daug renginių. Didžioji dauguma yra susiję su teatru. Greta to labai orientuojamasi į šiuolaikinį cirką ir šiuolaikinį šokį. Apskritai šokį, kaip scenos menų žanrą. Galima pamatyti daugybę įvairių teatro ir šokio spektaklių. Cirko yra retesni, bet organizuojame cirko festivalį „Helium“, kuris apima daug šiuolaikinio cirko pasirodymų.

Kokiose srityse savanoriai gali padėti renginių metu?

Savanoriai sudaro spektaklio ar renginio aptarnavimo komandą, kuri atsakinga už salių bei vietų paruošimą. Savanoris sutinka  žiūrovą, priima, suteikia informaciją ir kuria bendrą „Menų spaustuvės“ atmosferą. Kartais savanoriams reikia pabendrauti su aktoriais, kad būtų užtikrina, pavyzdžiui, visiška tyla pasiruošimo ar pasirodymo metu, taip pat informuojant aktorių atitinkamais klausimais.

Kokiose srityse savanoriai gali atsiskleisti bei plėsti savo akiratį?

Festivalio metu būna dvi edukacinės programos – „Jaunasis kritikas“ ir „Scenos kontekstai“. Savanoriai gali pasirinkti nesavanoriauti festivalyje, bet gali laisvai eiti į „Scenos kontekstus“ ir „Jaunąjį kritiką“ kaip į edukacines programas ir ten plėsti savo žinias. Tai puiki galimybė, jeigu savanorius domina straipsnių rašymas, kartu įgyjamas gilesnis supratimas apie spektaklį. Yra infotekos, į kurias galima laisvai eiti, skaityti, skolintis knygas, domėtis šiuolaikiniu šokiu, cirku, ten yra daug literatūros apie tai.

Kaip manote, kodėl žmonės nori pas jus savanoriauti?

Žmonės vos įėję į „Menų spaustuvę“ pasijaučia kaip namuose. Čia yra jauku, gera, nes mūsų kolektyvas, kaip įvardina patys savanoriai, yra labai šiltas ir priimantis, dėl to jie iš karto pasijaučia jaukiai ir nori pasilikti. Pavyzdžiui, festivalyje „Kitoks“ savanoriavo nemažai žmonių, kurie nėra nuolatiniai savanoriai „Menų spaustuvėje“, jie iki tol pas mus savanoriavę nebuvo. Kadangi dabar vyksta naujų savanorių atranka, tai registruojasi būtent iš „Kitoks“ arba „Spot“ ir „Helium“ bei kitų festivalių, norintys tęsti savanorystę kaip „Menų spaustuvės“ savanoriai.

Ką savanoriai išmoksta atlikdami savo veiklas?

Geriausia būtų jų pačių paklausti, ko jie išmoksta. Ši patirtis lavina komunikaciją, nes jie turi įsisavinti daug informacijos ir mokėti sklandžiai ją pateikti. Savanoriai gali prisiliesti prie teatro kultūros ar sudalyvauti renginyje, kuris vyksta, kai savanoriauja. Taip pat turi galimybę susipažinti su teatro specifika, užkulisiais – viskuo, kas ten vyksta. Tokiu būdu yra praplečiamas kultūrinis akiratis.

Kodėl verta prisijungti prie „Menų spaustuvės“ savanorių?

Turime nuostabią savanorių komandą, kurią koordinuoju maždaug 2-3 mėnesius. Komanda yra labai priimanti ir šilta, tokia, kaip ir apskritai visa „Menų spaustuvės“ komanda. Savanoriai gali nemokamai patekti į tuos spektaklius, kuriuose savanoriauja. Galbūt labai norėjo, bet niekada negalėjo arba buvo išparduoti bilietai ir jų negalėjo nusipirkti. Kartu yra plečiamas pažinčių ratas. Kadangi, ne paslaptis, jog kultūros industrijoje reikia turėti gerų pažįstamų, taip pat visada yra gera turėti su kuo aptarti pamatytus renginius. Tuomet yra lengviau atrasti žmogų, kurio labai reikia. Yra sudaromos tam tokios tikros jungtys, toks ryšys, kuris gali būti labai naudingas ateityje.

Naujausią informaciją apie „Menų spaustuvės“ veiklą bei skelbiamas savanorių atrankas rasite čia.