44.222.189.51
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
4 minutės

Savanorystė iš namų – galimybė prasmingai įveikti karantiną?

Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
4 minutės

Savanorystė iš namų – galimybė prasmingai įveikti karantiną?

Pastarosios savaitės yra neabejotinas iššūkis visiems – pradedant valdžia, kuri šiuo metu turi puikiausią galimybę parodyti savo lyderystės įgūdžius ir gebėjimą kontroliuoti nuolatos kintančią situaciją šalyje, baigiant jaunais žmonėmis. Vieni jų tęsia savo veiklas dirbdami iš namų, tačiau yra ir daugybė jaunimo, norinčio prisidėti prie iššūkių, su kuriais tenka nuolatos susidurti, kalbant ne vien tik apie dabartinę situaciją. Galbūt karantinas suteiks laiko ir papildomo susidomėjimo atkreipti dėmesį į nuotolinę savanorystę?

Pristatinėti ir kalbėti apie tai, kas yra savanorystė turbūt jau nebėra būtina. Dabar savanoriauti galima įvairiausiose vietose – galbūt tai gyvūnų prieglauda netoli namų, o gal norisi ne tik būti naudingu visuomenei, bet ir pakeliauti? Netgi tai įgyvendinti nėra sudėtinga – jauniems žmonėms yra siūloma daugybė ilgalaikės savanorystės programų užsienyje.

Tačiau ką daryti, kai savanoriauti norisi, o itin daug laiko ir galimybių skirti šiai veiklai nėra? Tokiu atveju nuotolinė savanorystė yra viena iš galimybių pajusti savanoriško darbo naudą ne tik tiems, kuriems padedi, bet ir pačiam sau. Radęs nuotolinį projektą, kuriame gali ir sugebi panaudoti savo turimus pomėgius ir įgūdžius, taip pat prisidedi ir prie savo profesinės ateities. Nuotolinė savanorystė tobulina turimus įgūdžius ir didina galimybę atrasti sau patinkantį darbą, nes šią patirtį gali drąsiai įtraukti į savo gyvenimo aprašymą, kaip ir įprastą savanorystę. Savanoriaudamas nuotoliniu būdu, garantuotai patobulinsi šias kompetencijas:

 • Sugebėjimą pačiam save motyvuoti;
 • Gerus laiko valdymo įgūdžius, kadangi savanoriaudamas nuotoliniu būdu pats susikuri savo dienotvarkę;
 • Gebėjimą įsipareigoti ir užbaigti darbą tam tikram projektui;
 • Gebėjimą laisvai bendrauti skaitmeninėmis komunikavimo priemonėmis.

Reikia nepamiršti, kad tai yra bendrosios kompetencijos. Savanoriaudamas iš namų įgysi daug daugiau specifinių kompetencijų, nes jos taip pat priklauso nuo pasirinktos srities.

Ką apie nuotolinę savanorystę mano su savanoryste kiekvieną dieną susiduriantys žmonės? Pakalbinau Savanorišką veiklą organizuojančios (SVO) organizacijos Panevėžio jaunimo organizacijų sąjungos „Apskritasis stalas“ mentorę Daivą Juodelienę. Su savanoriais dirbanti Daiva teigia, kad laiko planavimas, pareigingumas ir disciplina yra vieni svarbiausių dalykų nuotolinėje savanorystėje. Taip pat svarbus ir informacinių technologijų raštingumas. Anot jos, savanorystė neturi minusų – tik privalumus. Nesvarbu, nuotolinė ar ne. „Nuotolinės savanorystės privalumas yra ir tai, kad šalia tavęs nestovi žmogus, mažiau kontroliuoja, pataria, turi daugiau laisvės saviraiškai“, – teigė Daiva. Nuotolinės savanorystės privalumų galima rasti ir daugiau: tai yra galimybė savanoriauti bet kurioje vietoje, tobulinti savo turimas kompetencijas ir nenutraukti savo savanorystės net ir dabartinėje situacijoje, t.y., per karantiną.

Kalbėdama apie nuotolinės savanorystės naudą visuomenei ir savanoriaujančiajam, Daiva primena paprasčiausius būdus savanoriauti ir tikrąją savanorystės vertę. „Savanorystės idėja vėl ir vėl prisimenama, kai pasaulį ir visuomenę sukrečia įvairūs kataklizmai. Šiandien, kai patiriame karantino įtaką mūsų įprastiniam gyvenimui, manau, savanorystė ir vėl bus prisiminta iš naujo ir parodys kokia ji svarbi visuomenėje. O jei kalbėt „buitiniame“ lygmenyje, savanorystės daigų mūsų kasdienybėje pilna: padėti vyresniam apsipirkti, susipažinti su naujausiomis technologijomis, senelių namuose valgydinant, pakalbinat, paskaitant naujienas, palydint pasivaikščioti. Padėti jaunesniam ir bendraamžiui išgirsti, kur pagalba reikalinga labiausiai, net jei tai tik labai labai mažas prisidėjimas – tai tie darbai, kurių atlikimui mūsų visuomenėje paprastai trūksta ne tik darbo rankų, bet ir laiko bei dėmesio, nuoširdumo ir pasiaukojimo. Todėl pridėtinė savanorystės vertė – neišmatuojama. Tik ar sugebame ją pastebėti ir tinkamai įvertinti?“.

Savanorystė yra aktuali ir reikalinga kiekvieną dieną ir bet kurioje aplinkoje. Būtent ji parodo tai, kiek žmogui rūpi jį supanti aplinka, būtent savanoriaudamas jis gali išreikšti šį rūpestį. Nuotoline savanoryste gali peržengti karantino ribas ir padėti kitiems teturėdamas kompiuterį. Tačiau nelikime abejingi ir dabartinei situacijai – vien pagalba seneliams, kuriems šiuo metu yra itin svarbu saugotis, yra nepaprastai vertinama.

Susidomėjai nuotoline savanoryste? Štai tau keli pasiūlymai:

 • Jungtinių tautų savanorių interneto sistema jungia savanorius ir organizacijas visame pasaulyje, dirbančius visuomenės pažangos labui.
 • CatchFire – Pagalba pelno nesiekiančioms organizacijoms įvairiais nuotoliniais darbai.
 • Amnesty Decorders – galimybė nagrinėti žmogaus teisių pažeidimus visame pasaulyje.
 • Tranlators Without Borders – tekstų vertimai iš užsienio kalbų.
 • Project Gutenberg – galimybė prisidėti kuriant didžiausią internetinę nemokamą biblioteką pasaulyje.
 • Humanitarian Open Street Map Team – prisidėjimas prie humanitarinės pagalbos, kuriant žemėlapius.
 • Sek savanorystės Lietuvoje pasiūlymus, jeigu tave sudomino organizacijos veikla, nebijok kreiptis pats dėl nuotolinės savanorystės galimybių. Nuotolinė savanorystė įmanoma net gyvūnų prieglaudose, pavyzdžiui, administruojant jų socialinių tinklų paskyras.

Pasiūlymai, susiję su koronavirusu:

 • Stiprūs kartu – tai iniciatyva, padedanti žmonėms įveikti karantino laikotarpį. Prie jos gali prisidėti savanoriaujant ir nuotoliniu būdu (būtinai tai paminėk registruojantis).
 • Prisidėk prie Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, telefonu apklausiant asmenis, kurie turėjo sąlytį su koronavirusu sergančiais žmonėmis.