Pasiruošęs ar ne?
Visi ateiname į šį pasaulį skaistūs ir naivūs, nepažindami jokių pavojų, kuriuos pasaulis mums yra paruošęs. Augdami vis labiau pradedame suprasti, kad čia ne rojus. Vaikystėje bijome tamsos, paauglystėje po truputį susiduriame su realiomis gyvenimo problemomis. O kas atsitinka vos tik užaugus? 18 metų ateina staiga ir tampa sunku suvokti, jog jau nebesi vaikas. Atsiranda nerimas dėl ateities: kas bus toliau? Ar išvis kažkas bus? Tamsu.
Greitai prasideda etapas, kai tampi suaugusiu žmogumi, atsakingu už save ir savo veiksmus. Esi lygus su visais, nors dar tik pradedi savo gyvenimo kelią. Tau 18, o gal jau ir šiek tiek daugiau, ir žengi į pilnavertį gyvenimą sparčiau nei bet kada anksčiau. Susiduri su reiškiniais, kokių dar niekada nebuvo tavo gyvenime. Ką daryti? Kaip gyventi? Bet tai dar ne viskas. Be šių klausimų prisideda ir vyresnių suaugusiųjų priekaištai: „Kodėl nedirbi? Kur tavo vairuotojo pažymėjimas? Kodėl neturi darbo patirties?“, o juk tu tik ką peržengei mokyklos slenkstį. Jei pasiskųsi, turbūt išgirsi: „Gyvenimas yra sunkus, susitaikyk“ arba „Tu tiesiog tingi“.
Dabar jau tikrai pasidarė sunku, ar ne? Geriausias patarimas, kurį išgirsi, bus „neimk į galvą“, tačiau nepastebi, kaip pradedi apie tai galvoti ir jaustis prislėgtas, pasimetęs. Tai situacija, iš kurios reikės išsikapstyti, bet galbūt yra ir kitas sprendimas, kurį mes, kaip visuomenė, dažnai ignoruojame. Tai visų pirma pozityvumo ugdymas ir pagalba tiems, kurie tik ką įžengė į suaugusiųjų gyvenimą.
Na štai, pasirodo, ne viskas taip blogai, o čia tik kelios mintys. Girdžiu, vis garsiau ir garsiau, kažkas šaukia iš kito kranto: „Mums niekas nepadėjo, patys pasidarėme ir gyvename.“ Tačiau leiskite užduoti paprastą klausimą: ar ne geriau būtų susitelkti ir padėti vieni kitiems, kad mūsų ateitis būtų šviesesnė?
Istorija jau daug kartų skriaudė mūsų Tėvynę, gal atėjo laikas padėti sau bei savo artimiesiems ir mesti skausmus tolyn? Linkiu mums visiems susimąstyti ir išlikti stipriems. Turime būti tikri lietuviai, puoselėti savo tautą ir siekti, kad kiekvienas žmogus jaustųsi suprastas bei palaikomas. Bendruomeniškumas, pagalba vieni kitiems yra kelias į stiprią ir vieningą Lietuvą.
Kad perėjimas į suaugusiųjų gyvenimą nebūtų toks baisus, štai keletas patarimų jaunimui, kaip palengvinti perėjimą į naują gyvenimo etapą:
Savęs priežiūra. Fizinė sveikata: rūpinkitės savo kūnu – sveika mityba, fizinis aktyvumas ir tinkamas poilsis yra būtini ne tik gerai savijautai, bet ir stipresniam charakteriui ugdyti. Rūpinkitės savo emocine gerove. Jei jaučiatės prislėgti ar praradę pusiausvyrą, kreipkitės pagalbos į specialistus ar artimuosius. Užsiimkite mėgstama veikla, kuri padeda atsipalaiduoti.
Asmeninis augimas. Praktikuokite pozityvų mąstymą ir savivertę, stenkitės išlikti motyvuoti ir ieškokite būdų, kaip įveikti stresą. Skirkite laiko asmeniniams pomėgiams ir socialinei veiklai, kad išlaikytumėte sveiką pusiausvyrą tarp darbo ir saviraiškos. Tobulinkite bendravimo įgūdžius. Mokėkite aiškiai išreikšti savo mintis, klausyti kitų bei spręsti konfliktus. Ugdykite sveikus santykius su šeima, draugais ir kolegomis. Kurkite palaikančią ir pozityvią aplinką.
Planuokite savo karjerą. Pirmiausia, nusistatykite ilgalaikius ir trumpalaikius karjeros tikslus. Mąstykite apie savo gebėjimus ir pomėgius bei tai, kaip juos paversti karjera. Atsižvelkite kokie įgūdžiai bus reikalingi jūsų pasirinktoje srityje. Ieškokite kursų, savanorystės ar pradinio lygio darbo vietų, kad įgytumėte praktinės patirties.
Rūpinkitės savo finansine gerove. Išmokite efektyviai valdyti pajamas ir išlaidas, sudarydami biudžetą, kuris padės stebėti ir kontroliuoti jūsų finansinę situaciją. Pradėkite taupyti kuo anksčiau ir apsvarstykite investavimo galimybes, kad užtikrintumėte ilgalaikį finansinį stabilumą ir saugią ateitį.