44.200.86.95
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Ernesta Peldžiūtė
Data
2021-02-15
Žymės

Nepaisant aplinkybių, mes atrodysime stilingiausiai

Autorius
Ernesta Peldžiūtė
Data
2021-02-15

Nepaisant aplinkybių, mes atrodysime stilingiausiai

Dažno žmogaus drabužių jūroje paskendęs kambarys šiomis dienomis jau nebėra visuotinė katastrofa. Faktas, kad drabužių rinka yra antra didžiausia mūsų planetos teršėja, o žmonės 2014 metais nusipirko 60% daugiau drabužių nei 2000-aisiais, bet jų dėvėjimo trukmė sutrumpėjo dvigubai, dar vis šokiruoja kiekvieną. Klausi kaip tai įmanoma? Nori irgi būti stilingas ir tuo pačiu neteršti mūsų Žemės? Gatvių stileivos tau turi paprastą atsakymą – rinkis secondhand parduotuves arba palaikyk ekologišką madą kuriančias drabužių linijas.

Bet kodėl gi mes turėtume pakeisti savo šiuos kasdienius įpročius ir pasirinkti tvaresnę madą? Greitosios mados industrija keičia mūsų aplinką sparčiai ir neatpažįstamai. Gėlo vandens trūkumas kiekvieną dieną vis didėja, o medvilnės auginimui tavo marškinėliams, kuriuos dabar dėvi, medžiagos gaminimui bei transportavimui prireikė net 2700 litrų. Tokio kiekio geriamo vandens tau pakaktų beveik 4 metams. Jei tokie skaičiai dar nestebina, tuomet kaip tau šis faktas – kiekvieną sekundę savartyne yra sudeginamas arba išmetamas vienas sunkvežimis, pilnas savo gyvenimą jau užbaigusių rūbų, kurie irdami išskiria milžiniškus kiekius anglies dioksido (per metus drabužių gamybos procese jo yra išskiriama 1,2 milijardo tonų), o perdirbama yra tik 1%.

Padėvėtų drabužių parduotuvės kiekvieną dieną sulaukia vis daugiau ieškančių nuotykių pirkėjų, o gatvėse pastebėtas žavus švarkelis tikėtina, kad bus susipažinęs jau su ne vieno žmogaus istorija. Bet kodėl gi šį apsipirkimo būdą renkasi net ir stilingiausi pasaulio veidai? Prisidėjimas prie taršos mažinimo čia jau yra tik vienas iš daugelio to privalumų:

  1. Daugelio svajonė atrodyti pritrenkiančiai dažnai nublanksta, kai tik žvilgsnis parduotuvėje nukrypsta į etiketę. Bet čia neverta nuleisti rankų, nes į pagalbą tau atkeliauja dėvėtų rūbų parduotuvės.
  2. Ar žinojai, kad tavo pilnas drabužių lagaminas, kuris keliauja kelionės metu su tavimi, sukėlė didesnę taršą savo gamybos eigoje nei lėktuvo, kuriuo skrendi, išmetamos dujos? Visą savo bagažą pakeitęs dėvėtais drabužiais šią problemą padėsi spręsti ir tu.
  3. Išskirtina. Savo aprangą įsigijus iš antrųjų rankų parduotuvės nebereikės jaudintis, kad mokykloje ar darbe pasirodysi su tokiais pačiais marškinėliais kaip ir tavo kolega.
  4. Spėliojimas, ką gi tavo naujai įsigytas megztinis nutyli, kokia jo istorija, ar, koks buvo pirmasis jo savininkas, gali tapti naujuoju tavo užsiėmimu.
  5. Įprasta. Netinginiaujant secondhand parduotuvėse gali atrasti ir jau tavo mylimų bei neatskiriamų drabužių prekių ženklų, bet čia juos galėsi įsigyti už žymiai mažesnę kainą.

Nors, atrodo, kad dėvėti drabužiai jau užvaldo daugelio drabužines, bet toks apsipirkimo būdas yra patrauklus tikrai ne kiekvienam, bet ir čia įspūdingai norinčios atrodyti asmenybės atrandą sprendimą – ekologiškų drabužių parduotuvės. Lietuvoje tvarią madą palaikančių verslų su kiekviena diena galime atrasti vis daugiau, o vienas iš dar tik pradedančių įgauti savo kelionės pagreitį yra Danieliaus Narausko įkurta organiškų ir gamta alsuojančių drabužių linija Pineal. Pats jos įkūrėjas nuoširdžiai rūpinasi Žeme, savo brangiausiais namais, ir tiki, kad ekologiški drabužiai ateityje puoš mus visus.

Kas tave įkvėpė įkurti organiškų drabužių liniją ir palaikyti tvarios mados idėją?

Filmas „The true cost“, kuris pažiūrėjus pirmą kartą labai šokiravo, o uždarius kompiuterį dar pusvalandį privertė vaikštant galvoti, kad būtent čia ir yra ta problema, kurią norėtųsi spręsti. Žinoma, yra problemų, kurias reikia spręsti ir kitose srityse (mene, technologijose), bet rinkausi šią, nes niekada negalvojau, kad greita mada taip stipriai kenkia pasauliui, ir, kad pagal statistiką, kas ketvirtas žmogus prisideda prie to. Tik čia supratau mastą šios problemos ir kokią didelę įtaką tai daro mūsų gyvenimams. O tada pagalvojau, kad būtų smagu būti dalimi to, kas visą tai apverstų aukštyn kojomis.

Kodėl verta rinktis ekologiškus brand‘us?

Nes, kai esi vartotojas, tu nematai tikrosios rūbo kainos ir nusipirkęs marškinėlius, kurie kainuoja vos tris eurus iš tiesų tu sumoki daug daugiau, ne pinigais, bet žmonių, kurie dirba už visai mažą atlyginimą bei nesaugiomis sąlygomis, darbo jėga, Žemės resursais, nors už tokią kainą pirktas drabužis daug greičiau susidėvi ir galutiniame taške vis tiek tu sumoki tiek pat ar net daugiau, kiek išleistum perkant ekologišką rūbą.

Kodėl vis daugiau žmonių šiomis dienomis renkasi tvarią madą? Auga žmonių sąmoningumas, o gal tai šiuo metu „ant bangos“ esanti mada?`

Man atrodo, abu viename. Aš negalėčiau išskirti, kuri pusė didesnė. O noras pasirodyti, kad esi apsirengęs tvariau, manau, irgi nėra blogas, vis dėlto iš tikrųjų taip rengiesi.

Vis daugiau garsių prekių ženklų leidžia savo tvarias linijas. Ar galime teigti, kad toks apsipirkimas yra tvarus, ar vis dėlto čia jau atsiranda masinis pirkimas, kuris kenkia aplinkai?

Šioje vietoje irgi galime priimti abi puses, nes šie ženklai matydami, kas yra svarbu jų tikslinei auditorijai, irgi bando prisitaikyti, kad neprarastų savo klientų, bet tai irgi yra gerai, nes bent kiek jie tikrai daro tvariau ir mūsų Žemei geriau.

Ar ekologiškos drabužių linijos gali nugalėti greitosios mados rinką?

Galvojau apie tai pakankamai ilgai ir pastebėjau, kad idealistiškai iš pradžių mąsčiau, kad taip, tikrai gali taip įvykti, bet tai priklauso nuo vartotojų ir nuo to, kas kuria šiuos rūbus. Mano tikslas yra tiesiog nebūti nei vienoj iš šių dviejų pozicijų, aš renkuosi palaikyti lėtą madą ir ją skatinti tam, kad ji galėtų iš tikrųjų nugalėti greitąją madą, bet kaip bus iš tiesų nežinau, nors noriu tikėti, kad ši kova gali būti nugalėta.

Dažnam šiuolaikinės visuomenės žmogui organiškų drabužių linijų kainos dar vis yra veiksnys, kuris atbaido nuo šių rūbų pirkimo, kodėl tai mūsų visuomenėje dar vis nėra priimtina?

Kai tik atsirado rinkoje daugiau dėmesio ekologiškiems rūbams, visiems buvo aišku, kad jie bus brangesni, o tokius rūbus parduodantys brand‘ai nebūna prestižiniai kaip mums žinomi brangiausi prekių ženklai, todėl žmonės nesupranta, kuo būtent šie drabužiai yra geresni, tai iš tiesų nėra tiksliai paaiškinta ir patys žmonės dažnai nesidomi šiuo klausimu. O tam, kad visuomenei pasidarytų aišku, už ką reikia mokėti tokią kainą, reikia laiko ir tikrai, manau, ne vienos kartos.

O kodėl gi ekologiški drabužiai yra geresni ir iš tiesų verti tokios aukštos kainos?

Visų pirma šie rūbai yra kokybiškesni ir ilgiau atlieka savo paskirtį, antra, jie mažiau alergizuoja odą, ypatingai tiems žmonėms, kurie turi įvairių odos problemų. Taip pat gaminant šiuos drabužius (auginant medvilnę ar kurią kitą medžiagą) yra panaudojama mažiau chemikalų. O taip pat labai svarbu tai, kad žmonės, kurie prisideda prie ekologiškų rūbų gamybos yra laimingesni, nes už atliktą darbą gauna atitinkamą atlyginimą, todėl ir patys rūbai yra „įkrauti“ šių žmonių laime, o ne skausmu.

Tai, vis dėlto, ar ekologiškos drabužių linijos yra mūsų ateitis?

100% TAIP

Žymės