44.221.70.232
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Agnė Jankauskaitė
Data
2022-03-25

Miegas – produktyvumo generatorius

Autorius
Agnė Jankauskaitė
Data
2022-03-25

Miegas – produktyvumo generatorius

Ar dažnai neišsimiegi? Į šį klausimą dauguma mūsų gali atsakyti TAIP ir tai patvirtina CDC tyrėjų gauti duomenys, kad 1 iš 3 suaugusiųjų pakankamai neišsimiega. Tokia nematoma miego trūkumo epidemija yra pasiglemžusi mūsų XXI amžiaus visuomenę.

Kad miegas reikalingas mūsų išgyvenimui, parodo mokslininkų patvirtintas teiginys: kuo trumpiau miegame, tuo trumpiau gyvename. Tačiau kodėl paaugliai ir suaugusieji vis tiek dažnai renkasi išmiegoti mažiau valandų? Vienas iš veiksnių gali būti informacijos stoka. Mokyklose dažnai yra kalbama apie tinkamą mitybą, narkotinių medžiagų, tabako ir alkoholio vartojimo daromą neigiamą įtaką mūsų kūnui, tačiau apie miegą vaikai išgirsta nedaug. Tam, kad daugiau apie šią temą sužinočiau, nusprendžiau perskaityti žymaus anglų mokslininko Matthew Walker knygą „Kodėl mes miegame?“. Pasidalinsiu savo įžvalgomis, susijusiomis su mokymusi, iš jos.

Mums, jauniems žmonėms, labai svarbu miego daroma įtaka mokymuisi, bet norint geriau ją suprasti reikia geriau pažinti miego procesą ir jo fazes. Yra dvi pagrindinės fazės: NREM ir REM. NREM daugiausia patiriame miego pradžioje ir jos metu visa informacija, kurią sužinome dienos metu, yra skirstoma į reikalingą ir ne. Tai galima prilyginti failų trynimo procesui. REM fazės metu išrinkta jau svarbi informacija yra išsaugoma, t. y. perleidžiama į smegenų žievę, kurioje ji išlieka ilgam laikui. Svarbu paminėti, kad jos metu mes sapnuojame. Taigi norint įsiminti išmoktus dalykus privalome pamiegoti naktį ir patirti abi fazes. Problema ta, kad dažnai žmonės vakare ilgą laiką praleidžia būdraudami, taigi jų miegas sutrumpėja ir jie nepakankamai patiria REM fazės. Ta pačia seka informacija nebūna įtvirtinama, net jei paskui mėginame „atsigriebti“ vėliau gerai išsimiegodami.

M. Walker 2006 m. atliko eksperimentą, įrodantį miego svarbą gebėjimui atsiminti faktus, su studentais. Jis suskirstė žmones į miegančiųjų ir nemiegančiųjų grupes. Visi turėjo įsiminti vienodą kiekį faktų, tik viena grupė prieš tai buvo pamiegojusi, o kita – ne. Vėliau visiems leido išsimiegoti ir kitos dienos rytą klausinėjo tų pačių faktų. Būdraujančių grupės gebėjimas įsiminti informaciją buvo 40 proc. mažesnis už tuos, kurie miegojo prieš tai. Tai parodo, kad turime pamiegoti ne tik po mokymosi, bet ir prieš.

Tačiau užsistatę žadintuvą telefone ir pamatę likusių miegoti valandų skaičių, negalime manyti, kad tiek ir išmiegosime. Turime atsiminti atimti laiką, kurį skirsime užmigti. Nepamirškime, kad miego kokybė yra lygiai tiek pat svarbi kaip ir miego trukmė.

Štai keletas patarimų pilnavertiškam miegui:

  • kiekvieną dieną gulkis ir kelkis tuo pačiu metu;
  • neik pogulio po 15:00 val. ir nevartok kofeino po pietų;
  • vakare nepersivalgyk, kad neapsunkintum organizmo;
  • bent valandą prieš miegą venk ryškios šviesos ekranų;
  • prieš einant miegot užtemdyk kambarį ir jį išvėdink. Taip sumažinsi temperatūrą, o vėsioje aplinkoje lengviau užmigti. Gali ir maudytis karštoje vonioje, nes tada kūnas pats bandys atsivėsinti.

Dar daugiau įžvalgų apie miegą gali išgirsti mano sukurtame vaizdo įraše.