3.233.232.160
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Sofija Venskūnaitė
Data
2024-01-05

Kultūrinė sausio pradžia Kaune. Kas? Kur? Kada?

Autorius
Sofija Venskūnaitė
Data
2024-01-05

Kultūrinė sausio pradžia Kaune. Kas? Kur? Kada?

Pasaulyje, pilname renginių, dažnai reikia to, kas apžvelgtų būsimus įvykius aiškiai, konkrečiai ir su kritikos lašeliu. Šiandien pateikiu rekomenduojamų (ir ne tik) sausio dviejų pirmų savaičių koncertų sąrašą Kaune. Straipsnyje apžvelgsiu klasikinės, akademinės ir tradicinės muzikos koncertus, o populiariosios (mainstreaminės) muzikos apžvalgą praleisiu dėl kompetencijos trūkumo.

Sausio 6 d. 11 val. Kauno nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje dainų autorius Jonas Chockevičius pristatys naują garso įrašo albumą „Giesmė didiesiems“. Nors šią muziką būtų galima klasifikuoti kaip mainstream, tačiau dėl albumo turinio norisi ją įdėti į modifikuotos lietuvių tradicinės muzikos lentyną. Dainose skambės aisčių giesmės (iš Audronės Ilgevičienės knygos „Sakmės apie aisčius“), kurias papildys kanklių skambesys. Nors albumo dar neklausiau, bet pažinodama autorių, esu tikra, kad koncertas bus informatyvus, šiltas, šviesus ir pilnas tautinio tapatumo sklaidos. Sodrus Jono balsas kartu su jautraus ir labai švelnaus kanklių tembru – drąsus ir kontrastuojantis skambesys, tačiau, mano nuomone, šis derinys puikiai papildys vienas kitą. Ar verta apsilankyti? Manau, kad taip.

Pasinaudosiu proga ir pareklamuosiu kitą baltiškos tradicijos perpintą renginį – iki sausio 14 d. vyks garso ir vaizdo instaliacija „Skambantys raštai“. Čia susipina baltiškų raštų grafinė animacija su tradiciniais tekstilės kūriniais bei skambiomis sutartinėmis. Trys jauno menininkės – Aurėja Jucevičiūtė (grafinė animacija), Agnietė Janušaitė-Vitkūnienė (tekstilė) ir Rūta Reutaitė (garso takelis) – įamžina ir mums primena apie baltų palikimą.

Sausio 6 d. 17 val. Kauno kultūros centre chorinė muzika uždarys visą šventinį laikotarpį. Kauno kultūros centro mišrus choras „Gintaras“ (vadovė Jovita Kulakauskienė) ir Palangos kultūros centro kamerinis choras (vadovas Edmundas Jucevičius) susitiks koncerte „Trijų Karalių belaukiant“. Apie šį koncertą nelabai turiu ką pasakyti ir ką aptarti, nes renginio programa – nepublikuota. Bandydama spėlioti apie turinį, nenoriu suteikti nepagrįstų lūkesčių ar nuvertinimų – lai tai lieka paslaptimi iki koncerto pradžios.

Sausio 11 d. 18 val. Kauno nacionalinė filharmonija suskambės armėniška muzika. Iš Jaraveno atvyks Arseno Petrosyano kvartetas: Arsen Petrosyan (dudukas), Astghik Snetsunts (kanūnas), Vladimir Papikyan (santūris) ir Avetis Keoseyan (perkusija). Publikai jie pateiks naujai išleistą albumą „Hokin Janapar“ (liet. „Mano sielos kelionė“), kuris atspindi „armėniška tautos odisėją“ (KVF koncerto pristatymas). Prisipažinsiu, albumo neklausiau ir jo pakomentuoti negaliu, tačiau manau, jog koncertas bus įdomus dėl kelių aspektų: neeuropietiška tradicija skamba mums neįprastai ir išskirtinai – kvartetas groja jų istoriniais ir tradiciniais instrumentais, o tai tampa puikia galimybe susipažinti su jais. Armėniška muzika savyje turi daug smagumo, vidinio šokio. Tad ketvirtadienio vakaras suskambės šviesia ir išskirtine muzika.

Sausio 13 d. 17 val. Kauno nacionalinėje filharmonijoje dainininkė Judita Leitaitė, smuikininkė Paulina Daukšytė-Šereckienė, aktorė Virginija Kochanskytė ir pianistė Beata Vingraitė-Andriuškevičienė kviečia prisiminti didžius kompozitorius ir poetus koncerte „Su meile ir daina Tėvynei“. Programa ilga ir stilistiškai skirtinga, nuo akademinės muzikos kūrinių iki puikiai žinomų pop dainų.

Liko neaptartas valstybinio muzikinio teatro repertuaras. Tai darau sąmoningai, nes vertinti spektaklius yra kiek sudėtinga ir poros sakinių tikrai neužtektų. Rekomenduoju pamatyti kuo daugiau pasirodymų. Tačiau, jei paklausite, kokį spektaklį rekomenduočiau pamatyti pirmomis sausio savaitėmis – tai būtų Anatolijaus Šenderovo baletas „Dezdemona“ (premjera 2023 m.). Baletas įspūdingas ne tik choreografija, bet ir ryškia muzikine charakteristika.

Taigi, taip atrodys pirmosios šių metų kultūrinės savaitės Kaune. Kviečiu apsilankyti visuose koncertuose ir spektakliuose. Jums lieka atsakyti tik į paskutinį klausimą – ar susitiksime renginiuose?