Komedija ir žmogaus teisių edukacija – misija įmanoma
2024 metų birželio mėnesį Vilniuje vyko savaitės trukmės Erasmus+ programos finansuoti mokymai „Erasmus+ Open Mic! Raising Awareness of Human Rights“, skirti jaunimo darbuotojams, lyderiams ir aktyviems žmonėms, dirbantiems žmogaus teisių apsaugos srityje. Ši unikali iniciatyva subūrė 24 dalyvius iš šešių Europos šalių: Graikijos, Italijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos ir Portugalijos. Pagrindinis šių mokymų tikslas – pristatyti stand-up komedijos rašymo technikas kaip kūrybišką įrankį, padedantį kalbėti sudėtingais ir jautriais žmogaus teisių klausimais.
Projekto idėja nuo pat pradžių sukėlė daug diskusijų ir klausimų. Ar komedija, dažnai suprantama kaip pramoga, gali tapti įrankiu kalbant apie jautrias ir rimtas temas, tokias kaip diskriminacija, lygybė ar įtrauktis? Ar humoras, dažnai laikomas asmenine savybe ar talentu, gali būti išmokstamas ir pritaikomas dirbant su žmogaus teisių švietimu? Kaip parodė šių mokymų patirtis, atsakymas į šiuos klausimus buvo aiškus – „taip“.
Mokymų metu dalyviai gilinosi į įvairias žmogaus teisių temas, ugdė viešojo kalbėjimo, kūrybiškumo ir komedijos rašymo įgūdžius, taip pat mokėsi, kaip efektyviai panaudoti humorą kalbant apie sudėtingas ir dažnai itin jautrias problemas. Vienas įsimintiniausių mokymų akcentų buvo birželio 12 dieną įvykęs Erasmus+ Atvirojo mikrafono vakaras, kurio metu projekto dalyviai pasirodė kaip pagrindiniai komikai, pristatydami savo sukurtas komedijas, gvildenančias žmogaus teisių temas.
Po mokymų dalyviai sugrįžo į savo vietines bendruomenes, kur organizavo komedijos rašymo dirbtuves ir atvirojo mikrofono vakarus, siekdami pasidalinti įgytomis žiniomis ir patirtimi. Tuo pat metu, projektą koordinuojanti jaunimo organizacija „Garsiai ir aiškiai“ parengė neformaliojo ugdymo vadovą „The Power of Storytelling and Comedy“, kuriame pateikiami metodai ir veiklos, naudoti mokymų metu. Šis vadovas, skirtas jaunimo darbuotojams ir lyderiams, yra puikus įrankis tiems, kurie ieško kūrybiškų ir įtraukių metodų žmogaus teisių švietimo srityje.
Vadovą „The Power of Storytelling and Comedy“ galima rasti ir parsisiųti ČIA.
Apie projektą: Projekto tikslas – skatinti žmogaus teisių švietimą, naudojant humorą kaip priemonę, padedančią pasiekti įvairias auditorijas ir didinti sąmoningumą apie sudėtingas, tačiau itin svarbias visuomenės problemas. Projektas finansuotas “Erasmus+” programos lėšomis.