44.222.189.51
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
2 minutės

Kokia yra XXI amžiuje besiformuojanti nauja feminizmo „banga“?

Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
2 minutės

Kokia yra XXI amžiuje besiformuojanti nauja feminizmo „banga“?

Socialinė medija, knygos, televizijos laidos vis netyla ir skatina nūdienos žmogų įsitraukti į diskusiją, kuri vis svarsto ir siekia paaiškinti, kuo gi šiomis dienomis užsiima feministės ir kokias idėjas jos skleidžia. Neabejoju, kad dauguma moterų (ir net vyrų) tikrai žino, ką visuomenei norėjo pasakyti pirmosios feminizmo bangos atstovės, tačiau ar jie yra girdėję apie naujai besiformuojančias šio judėjimo idėjas, kurioms pritaria ne kiekvienas visuomenės dalyvis?

Visų pirma išsiaiškinkime, kokia gi yra tikroji žodžio „feminizmas“ reikšmė. Žodynas neginčijamai teigia, kad tai yra visuomeninis – politinis judėjimas, kurio tikslas yra pasiekti, kad moterys gautų visas pilietines teises. O paprasčiau tariant tai yra judėjimas, kuris siekia lygybės tarp abiejų lyčių atstovų. Feministės nuo pat XIX amžiaus pradžios (nors manoma, kad feminizmas egzistuoja tiek pat, kiek ir moterys, tik tai nebuvo įvardijama šia sąvoka) siekė, kad visuomenėje moteris būtų lygiavertė vyrui. Vadovaujantis šia pamatine judėjimo idėja moterys pasiekė vienus didžiausių istorijos laimėjimų. Pavyzdžiui, 1893 m. Naujojoje Zelandijoje buvo išsikovota moterų balsavimo teisė, taip pat 1908 m. Norvegijoje moterims buvo suteikta lygaus darbo užmokesčio teisė. Šio judėjimo nuopelnų, be kurių mūsų visuomenės moteris nebeįsivaizduoja savo kasdienybės, be abejo yra ir dar daugiau, tačiau šiomis dienomis mūsų dėmesį prikausto naujai besiformuojanti feminizmo šaka, kuri skleidžia kiek kitokias idėjas nei prieš kelis šimtus metų sugalvojo pirmosios feministės.

XXI-ame amžiuje besiformuojanti feminizmo šaka performuoja pirmosios „bangos“ pagrindus, todėl tai kartais klaidina dalį žmonių (įskaitant ir vyrus), kurie nuo seno tvirtai palaiko šį judėjimą ir jo skleidžiamas mintis. Tai kokias gi idėjas visuomenei išsako feministės XXI – ajame amžiuje? Naujosios šakos pasekėjos nori įgyti aukštesnę padėtį visuomenėje nei vyriškoji lytis. Mat daugelį metų gyvenome patriarchalinėje santvarkoje, kurioje vyrai turėjo daugiau teisių ir valdžią savo rankose. Dirbtinis vyrų padėties žeminimas iš tiesų gali daryti žalą mūsų visuomenei, kurioje kiekvienas iš mūsų nori būti lygiavertis. To siekiama stengiantis įrodyti, kad moteris yra savarankiška valdo visus gyvenimo klausimus (pvz.: yra žinoma atvejų, kai moterys nekuria savo šeimos, nes nori įrodyti sau ir kitoms moterims, kad joms savo gyvenime vyro nereikia). Šie veiksmai rodo, kad feministės dabar propaguoja mintį, kad jos gali ir turi daryti tai, ką iš savo prigimties darė ir daro vyrai. Tačiau taip besielgdama moteris pati iš savęs atima teisę būti silpna, nes mano, kad visose gyvenimo srityse ji yra stipri ir galinti įveikti visus sunkumus. Vis gi šių dienų moteris būdama kitaip suprantamo feminizmo pasekėja gali pati sunaikinti tiek savo, tiek vyrų garbę ir orumą.

Nors ir visuotinis judėjimas už moterų lygias teises šiame amžiuje įgyja naują jo suvokimą, tai nėra priežastis moterims, sekančioms pirmosiomis feminisčių pėdomis, nustoti tikėti šimtus metų gyvuojančiomis idėjomis. Kiekvienas iš mūsų turi teisę rinktis, kurią judėjimo pusę palaikyti, todėl neleiskime sau nustoti tikėti tuo, kas mums atrodo teisinga ir verta mūsų palaikymo!