Kaip per 24 valandas padaryti daugiau, nei kiti padaro per savaitę?
Savaitgalis. Liko 20 matematikos užduočių, 2 fizikos kompleksiniai uždaviniai, žinoma, rašinys apie gyvenimo prasmę, mama liepia indus išplauti, šunį pavedžioti. Visko reikia iki pirmadienio,o dar draugai kviečia susitikti. Kaip turėti tokius laiko planavimo gebėjimus, kokius turi nuotraukoje minimi žmonės? Kaip spėti namų darbus, atliepti tėvų prašymus, susitikti su draugais ir skirti laiko savo hobiams ar kitoms veikloms?
Dviejų minučių taisyklė
„Geriausias laikas pasodinti medį buvo prieš 20 metų, kitas geriausias laikas – dabar”. Na, galbūt medžio prieš 20 metų nepasodinai, tačiau šiandien tavo „medžio sodinimas” galit būti bet kas. Jei išplauti indus, susikrauti mokyklinę kuprinę ar atsakyti į seniai pašto dėžutėje tūnojantį laišką gali per 2 minutes, padaryk tai dabar. Dažnai tokios smulkmenos susideda ir tampa dideliu svoriu ant mūsų pečių, kuris priverčia jaustis paralyžuotais, lyg nieko negalėtume padaryti.
Eat the frog
Kiekvieną dieną turi suvalgyti vieną varlę. Nesvarbu, ryte ar vakare, bet turi ją suvalgyti. Ar lengviau būtų visą dieną kankintis su mintimi, jog vakare turėsi šlykščiai suvalgyti varlę, ar ją suvalgyti ryte ir daugiau apie tai negalvoti? Manau, galime sutikti, jog pastarasis variantas būtų lengvesnis. Tad kodėl, kai turime atlikti nemėgstamus, didelius darbus, esame linkę juos atidėti? Šis eat the frog metodas skatina tokio tipo darbus atlikti pačius pirmus.
Time – blocking
Daugeliui girdėtas laiko planavimo metodas – time-blocking.
Tai yra dienos skirstymas į laiko blokus, kuriuos skirsi vienai veiklai.
Pavyzdžiui, planuodamas dieną, gali pasižymėti, jog 16:00-18:00 atliksi namų darbus, o 18:00-20:00 užsiimsi mėgstamu hobiu.
Dažnai time-blocking yra neveiksmingas, nes vienu metu stengiamės atlikti daugiau nei vieną darbą ar mus blaško telefonas, todėl negalime pilnai pasiekti savo flow state (būsenos, kuomet esame pilnai įsitraukę į atliekamą darbą).
Jei sunku susikaupti, padeda žvakės taisyklė
Ji – labai paprasta. Kai pradedi dirbti, tau tereikia užsidegti žvakę. Gali išsikelti tikslą sudeginti 1 žvakę per dieną ar 2 per savaitę. Svarbiausia – žvakė gali degti tik tuomet, kai dirbi.
Jei vieną kartą bandei time-blocking ar eat the frog metodus ir tau pasirodė, jog jie neveiksmingi ar netinkami tau, skatinu pabandyti dar kartelį. Dažnai tai būna ne metodo kaltė, o patys darome tris darbus vienu metu ar neturime tikslo. Suprasti, kokie metodai tinka tau, kada ir kaip juos naudoti, reikia laiko. Tai tampa savotiška rutinos dalis, kuri padeda padaryti ne tik tai, ką reikia, bet ir tai, ką nori.
Tačiau, nesvarbu, kiek tu bandysi būti produktyvus (-i), visa tai neveiks, jei tu to nenorėsi. Neveiks jokie patarimai padėti telefoną į stalčių ar žodžiai just do it. Prieš pradedant savo produktyvumo kelionę svarbu žinoti, kodėl tu to nori ir ką tau reiškia „padaryti daugiau, nei kiti padaro per savaitę”.