Kaip jaunimas gali keisti Europą?
Dažnai girdime, o gal ir patys sakome, kad jaunimas yra ateitis. Tačiau tai teigdami pamirštame, jog jaunimas yra čia ir dabar, pamirštame išgirsti, ką sako jauni žmonės, o jei ir išgirstame, to nepriimame rimtai.
Šiuo metu Europa bei visas pasaulis susiduria su begale iššūkių – klimato kaita, kylančia įtampa bei karo grėsme, migracija, nedarbu. Kartais atrodo, kad iššūkiai, kuriuos patiria jaunimas, yra menki, palyginus su šiais. Kyla klausimas, ar Europos jaunimas ir Europos jaunimo tikslai gali prisidėti prie šių problemų sprendimo bei ką dėl to galime padaryti mes?
Europos jaunimo dialogo (pagal Europos sąjungos (ES) jaunimo strategiją vykstančio dialogo tarp jaunimo ir sprendimų priėmėjų) metu buvo sukurti 11 Europos jaunimo tikslų. Nuo tvarumo iki lyčių lygybės – jie apima daugelį jaunimui svarbių sričių. Ar šie tikslai yra tik tušti pažadai, ar jų įgyvendinimas gali tapti realybe?
Visiškas tikslų įgyvendinimas, deja, yra tolima ateitis, tačiau, net jei apie tai nėra garsiai kalbama, judame šių tikslų įgyvendinimo link. Pavyzdžiui, Italijos mokyklose nuo 2013 metų veikianti The School of OpenCohesion programa suteikia moksleiviams įrankius domėtis ir skatinti valdžios institucijas atsakyti už tai, kaip išleidžiamos šalies ES ir nacionalinės lėšos. Tai prisideda prie jaunimo dalyvavimo bei informavimo ir konstruktyvaus dialogo kūrimo tikslų. Graikijoje veikia Socialinės paramos jaunimui asociacija (ARSIS), kurios specializacija yra socialinė parama sunkumų ar pavojų ištiktam jaunimui ir jų teisių gynimas. ARSIS prisideda prie psichikos sveikatos ir gerovės, visiems skirtos erdvės ir dalyvavimo bei įtraukios visuomenės kūrimo tikslų. O arčiau mūsų, Lietuvoje, veikianti Jaunimo Europos komanda ne tik kelia dalyvaujančių jaunuolių kompetencijas, tačiau ir artina ES prie jaunimo. Matome ir Jaunimo linijos veiklą, kuri užtikrina psichikos sveikatos ir gerovės prieinamumą.
Nors šie pavyzdžiai gali pasirodyti sudėtingi ar esantys už mūsų kompetencijų ribų, didžiausią pokytį šiuose projektuose kuria savanoriai, o jais gali tapti kiekvienas iš mūsų bei prisidėti prie mums svarbių iniciatyvų!
Ką dar galime daryti?
- Dalyvavimas jaunimo organizacijų veiklose bei tarptautiniuose projektuose – tai puiki galimybė įgyti patirties, atrasti bendraminčių bei įgyvendinti galvoje besisukančias idėjas;
- Švietimas – dalyvavimas mokymuose, seminaruose, pamokų vedimas bendraklasiams, įdomios ir aktualios informacijos sklaida. Daugiau informacijos rasi čia.
- Nuomonės išreiškimas – balsavimas rinkimuose, dalyvavimas diskusijose, protestuose, kalbėjimas apie patiriamus iššūkius bei galimus jų sprendimo būdus;
- Socialinių tinklų naudojimas pokyčiams kurti – tai erdvė dalintis aktualiais klausimais, problemomis ir jų sprendimo būdais, skleisti įkvepiantį turinį, skatinantį veikti, bei prisijungti prie socialinių kampanijų arba inicijuoti savas.
- ES bei kitos finansavimo programos – „Erasmus+“, „European Solidarity Corps“, nevyriausybinės organizacijos bei savivaldybės visuomet pasiruošę išgirsti bei remti Tavo idėjos įgyvendinimą.
Vien kalbėti apie pokyčius neužtenka. Europos jaunimo tikslai nurodo kryptį, tačiau tik mūsų įsitraukimas (net ir mažiausi veiksmai) gali užtikrinti jų įgyvendinimą. Europa keičiasi ir būtent nuo mūsų priklauso, kokia ji bus ateityje.