3.238.82.77
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Sostinės vaikų ir jaunimo centras
Data
2022-11-25
Šaltinis

Kaip išsirinkti būrelį paauglystėje?

Autorius
Sostinės vaikų ir jaunimo centras
Data
2022-11-25

Kaip išsirinkti būrelį paauglystėje?

Lankyti būrelius bei įvairius užsiėmimus yra naudinga visuomet – tiek vaikystėje, tiek ir suaugus. Paauglystėje, kai daugėja socialinio gyvenimo veiklų, o mokslai tampa vis intensyvesni gali būti sunku nuspręsti, ką rinktis veikti po pamokų.

Būreliai suteikia galimybę realizuoti save, ieškoti savo užslėptų talentų, lavina kūrybiškumą, komunikabilumą, skatina saviraišką ir didina pasitikėjimą savimi. Būrelių ir įvairių neformaliojo ugdymo veiklų pasirinkimas šiais laikais yra itin platus, o nuolat atsirandant naujoms veiklų sritims, apie dalį užsiėmimų galima net nebūti girdėjus.

Sostinės vaikų ir jaunimo centras pataria, į ką atsižvelgti, kad būrelį išsirinkti būtų paprasčiau:

UŽSIĖMIMO SRITIS

Visų pirma, svarbu apsvarstyti, kuri būrelių sritis labiausiai domina. Jų būna įvairiausių, nuo sporto, meno, muzikos, teatro, kalbų iki kulinarijos ar net verslumo. Pagalvok, ką lankei anksčiau, kas patiko, o ką greit norėjosi mesti. Galbūt verta prisiminti ir vėl skirti dėmesio vaikystėje lankytoms veikloms bei pažiūrėti į jas naujomis, vyresnėmis akimis. Atsižvelk ir į mėgiamas pamokas mokykloje, pavyzdžiui, jei mėgsti dailės pamokas, patinka kurti, verta peržvelgti ir gretimas menų sritis – keramiką, drabužių kūrimą ar makrame siūlų pynimą. Jei jauti, kad yra noras veikti ką nors aktyvaus, bet kūno kultūros pamokos kelia siaubą, nebūtina atsisakyti visų sporto veiklų. Gali būti, kad tau tiesiog labiau tiks joga, stalo tenisas, pilatesas ar kitos aktyvios veiklos, kuriomis įprastai neužsiimama mokykloje.

UŽSIĖMIMO TIKSLAS

Išsirinkti būrelį padės žinojimas, su kokiu tikslu tai yra daroma. Vienais atvejais norisi įgauti naujų įgūdžių, išbandyti naują veiklą, kitais – įveikti turimas baimes, peržengti komforto ribas, o gal ir tiesiog ateiti atsipalaiduoti arba susirasti draugų, bendraminčių. Žinant, dėl ko tai yra daroma, bus paprasčiau nustatyti tikslią užsiėmimo veiklą.

Jei pagrindinis tikslas yra įgyti naujų įgūdžių arba tobulinti jau turimus, daugiausiai dėmesio reikėtų skirti išsiaiškinimui, kokia yra būrelio programa, atsižvelgti, gal verta eiti jau į pažengusiųjų grupę. Tuo tarpu jei pagrindinis siekis yra susirasti draugų, reikėtų ieškoti būrelių, kurie reikalauja daugiau bendravimo ir tarpasmeninio kontaktavimo, pavyzdžiui, šokiai, komandiniai sporto užsiėmimai, choras. Na, o atsipalaidavimo poreikį greičiausiai patenkins ramesnės veiklos, tokios kaip rankdarbių kūrimas, tapyba ar kulinarija, tačiau kai kurie geriau atpalaiduoja protą veikdami ir fiziškai aktyvias veiklas.

PROGRAMOS LŪKESČIAI

Svarbu atidžiai išsinagrinėti užsiėmimų aprašus bei pateiktą informaciją internete. Peržiūrėk kas įeina į būrelio programą, ką veiktum užsiėmimų metų, kokius įgūdžius lavintum ir kokie vadovai vestų užsiėmimus. Taip pat, nepamiršk peržvelgti būrelio nuotraukų ar vaizdo įrašų, jei jie yra pridėti, taip bus lengviau įsivaizduoti ir suprasti, kaip atrodo pamokos, kokia vyrauja atmosfera, kokio amžiaus dalyviai lankosi ar kokio sudėtingumo yra užsiėmimas. Pagalvok, ar gali įsivaizduoti save toje vietoje, ar norėtum atlikti veiklas, aprašomas pateiktoje informacijoje ir ar jauti, kad tai atrodo, kaip būsima mylima veikla.

UŽSIĖMIMO AKTUALUMAS

Atkreipk dėmesį ne tik į tai, ką galėtum veikti norint smagiai praleisti laiką, bet ir į būrelio aktualumą. Technologijoms sparčiai tobulėjant, dabar yra ir robotikos ar programavimo būrelių, tad užsiėmimus galima derinti ir su karjeros siekiamybėmis. Taip pat, neformaliojo ugdymo veiklos kaip lyderystės skatinimas, užsienio kalbų mokymasis ar karjeros planavimo būreliai suteiks praktinės naudos ir vertingų žinių, kurias ateityje galėsi panaudoti ruošiantis pirmiesiems darbams.

UŽSIĖMIMŲ GRAFIKAS

Kad ir kaip patiktų ir domintų vienas ar kitas būrelis, jo lankyti greičiausiai nepavyks, jei užsiėmimo laikas susikerta su pamokų laiku ar tavo kitomis veiklomis. Įsivertink ar tikrai galėsi lankyti būrelius siūlomu laiku, ar užteks laiko nuvykti iki būrelio vietos ir, ar spėsi tomis dienomis atlikti kitus, pavyzdžiui, namų, darbus. Pagalvok, kiek laiko turėsi tarp pamokų iki būrelio. Dažniausiai patogiau bus rinktis užsiėmimus, tarp kurių pradžios ir pamokų pabaigos nėra didelio laiko tarpo.

O ką daryti jei būrelis nepatiko?

Net jei palankius išsirinktą būrelį jis nepatiko, nenusimink, žinojimas kas tau nepatinka taip pat padės ateityje rinktis veiklas. Verta įvertinti ir tai, jog galbūt užsiėmimo veikla tau yra tinkama, tačiau būrelio nebesinori lankyti dėl nepatogios lokacijos, neužmegzto ryšio su vadovu ar kitais dalyviais, per didelės kainos. Tokiais atvejais reikėtų išmėginti tą pačią ar panašią veiklą, bet kitoje įstaigoje arba pas kitą vadovą. Na, o jei jauti, kad visgi traukia prie visai kitokių veiklų nei manei iki šiol, bandyk ieškoti savęs toliau, nes tik eksperimentuodami mes suprasime, kokie yra mūsų tikrieji pašaukimai.

Šaltinis