44.200.86.95
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
4 minutės

Jaunieji paramedikai – vaikai su kuriais gali jaustis saugiai visur

Data
2020-09-07
Skaitymo trukmė
4 minutės

Jaunieji paramedikai – vaikai su kuriais gali jaustis saugiai visur

Ar bent kartais teko susimąstyti, ką darysite, jeigu netikėtai artimą žmogų, ar tiesiog pro šalį einantįjį, ištiks nelaimė arba staigūs negalavimai? Pirmasis su tuo turėsite susitvarkyti jūs, svarbi kiekviena sekundė prieš atvykstant greitajai pagalbai. Pasaulyje pagal mokslininkų tyrimus kas dvi sekundes kažkas patiria insultą, o kas šešias sekundes miršta bent po vieną žmogų, ką daryti? Kaip sumažinti mirštančiųjų skaičių? Atsakymą į šiuos klausimus gali atsakyti maltiečių jaunieji paramedikai.

Kas yra jaunieji paramedikai?

Jaunieji paramedikai, tai jaunimas, kuris kartu su Maltos ordino pagalbos tarnyba pasaulį daro saugesniu ir geresniu. Po pamokų, mokyklose, arba kai turi laisvo laiko, savo noru mokosi kaip suteikti pirmąją pagalbą nuketėjusiems.

Vilniaus rajono Riešės gimnazijos mokykloje mokslo metais ir ne tik vyksta jaunųjų paramedikų susibūrimai, juos suburti nusprendė maltiečių savanoris Mindaugas Kliukas: „Iš pradžių vaikai nelabai noriai žiūrėjo į šią veiklą, tačiau liko didžiausi entuziastai, susidarė kelios grupės, kurios noriai siekė išmokti ir sužinoti, jau po kelių mėnesių sudalyvavome pirmose varžybose Kaune Santaros gimnazijoje, ten varžėmės su stipriomis patyrusių grupėmis ir užėmėme šeštą vietą. Tuomet nenuleidome rankų ir 2019 metų birželį sudalyvavome MOPT rengiamoje jaunųjų paramedikų stovykloje, buvo daug užduočių, imituotas tikras skenduolis traukiamas iš upės, imituota masinė avarija ketvirtą valandą ryto ir dar daug užduočių. Stovykloje tik per plauką atsilikome nuo trečiosios vietos, na, ir šią žiemą sudalyvavome Kauno Santaros gimnazijos varžybose, antras kartas nemelavo, užėmėme antrą vietą, prieš mus laimėjo Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. Jautėmės tikrai pakankamai pasiekę ir šią vasarą buvome kviesti teisėjauti į maltiečių rengiamą stovyklą, deja dėl viruso ji buvo perkelta į kitus metus, bet dar prieš virusą spėjome aplankyti kelias mokyklas ir ten atlikti mokymus. Labai džiaugiuosi, kad galėjau suteikti žinių jaunajai kartai“.

Mindaugo Kliuko manymu, visi privalome mokėti suteikti pirmąją pagalbą teisingai, neužtenka paklausyti dviejų valandų paskaitos, laikantis vairavimo teises. Maltiečiai sugalvojo puikią idėją, kaip įtraukti jaunimą: į savo veiklų įvairovę įtraukti ir jaunųjų paramedikų veiklą. Kai kuriose pasaulio šalyse vaikai to mokomi mokyklose, tačiau mūsų švietime  žmogaus saugos pamoka nesuteikia pakankamai pirmosios pagalbos  žinių. Technologijoms žengiant į priekį žmonės viską gali surasti internete,  filmukus „Youtube“ platformoje, tačiau to neužtenka, reikia ir praktikos, nes bėdoje ištiktam žmogui jūs negalite pasakyti, kad nemokate ar bijote, jūs esate įpareigoti įstatymų padėti žmogui ištiktam nelaimės, tam yra skirtos įvairiausios rengiamos paskaitos.

Kaip atlikti gaivinimą?

„Manau, kad visi privalome žinoti kaip padėti žmogui, manau, pasaulyje per pus sumažėtų mirtingumas, nes daugelis bijo, nemoka ir nežino, pirmos sekundės yra labai svarbios, o atvykus greitajai pagalbai jau būna per vėlu. Jeigu prieš jūsų akis nukrito žmogus, pirmiausia įsitikinkite, ar jums yra saugu prie jo prieiti, ar šalia nėra atvirų elektros laidų, ar kažko, kas gali jums pakenkti, jeigu tai įmanoma panaikinti, tuomet panaikiname, jeigu ne, jokiu būdu neikite prie žmogaus. Jūsų saugumas svarbiausia. Jeigu yra saugu, priėjus prie žmogaus reikia paklausti, kas atsitiko, jeigu jis neatsako, kviečiame greitąją pagalbą. Tuomet uždėję ranką ant krūtinės paklausote, ar yra kvėpavimas, jeigu esate parduotuvėje, banke, ar ten, kur galite rasti automatinį išorinį defibriliatorių, tuojau pat įdarbinkite šalia esančius, liepkite eiti ir jį atnešti, o jūs kibkite į gaivinimą, atlenkite žmogaus galvą, kad atvertumėte kvėpavimo takus. Svarbiausia surasti tinkamą vietą paspaudimams daryti, du pirštai nuo kardinės ataugos, liaudiškai vadinamos saulutės, du pirštai aukščiau jos, sunerkite rankas, išsitieskite ir iš jėgos darykite trisdešimt paspaudimų. Ritmas turi būti ne per greitas ir ne per lėtas, geriausia jeigu žinote dainos „Staying alive“ arba „Ant kalno mūrai“ ritmą, toks ritmas labiausiai tinkamas. Po trisdešimt paspaudimų, reikia daryti du įputimus. Jeigu žmogus nepažįstamas, tuomet geriausia jų nedaryti, nes galite užsikrėsti ligomis, tačiau jeigu pažįstate, tuomet atloškite galvą, uždenkite nosį ir įpūskite du įputimus. Nieko nelaukdami ieškote vietos paspaudimams, du pirštai nuo kardinės ataugos ir darote toliau penkis ciklus, darykite kiek galite daugiau, tačiau jeigu labai pavargote ir nėra kam jūsų pakeisti, tada stabdote gaivinimą, nes jūsų sveikata yra svarbiau. Jeigu jums atnešė išorinį defibriliatorių, tuomet prijunkite kaip parodyta, defibriliatorių atidarius jis pats duoda jums nurodymus kaip juo naudotis (įrašytas balsas Lietuvių kalba), defibriliavimo metu svarbiausia yra atsitraukti visiems žmonėms, nes ir jie gali gauti elektros šoko, kuris gali stipriai sutrikdyti širdies veiklą ir tuomet teks gaivinti dar vieną nukentėjusį žmogų. Jeigu žmogus atsigavo, guldykite jį į šoninę stabilią padėtį, stebėkite būklę ir laukite greitosios pagalbos. Nepamirškite, kad gaivinimą reikia daryti ant kieto pagrindo ir jūsų saugumas yra svarbiausia. Šis gaivinimo būdas tinka, jeigu žmogus skendo, jeigu jam yra infarktas arba insultas, bet jeigu buvo stuburo trauma, tuomet gaivinimas turi vykti kiek kitaip, bandant saugoti pažeistą stuburą“, – apie gaivinimą pasakoja Riešės mokyklos jaunųjų paramedikų brigados vadas Erikas Tarvydas.

Eriko gaivinimo instrukcijoje buvo minėtas infarktas arba insultas, kaip juos atpažinti? Jeigu žmogui yra infarktas jis gali skųstis stipriu širdies pusėje esančiu priepuoliniu skausmu, jeigu jam yra insultas, galite matyti stipriai pakitusią kalbą, sunkią koordinaciją, vienos veido pusės pakritimą, arba negalėjimą valdyti vienos kojos ar rankos. Tačiau šiais atvejais nebūtinai gali būti kažkas pakitę, kiekvienas esame skirtingas ir turime skirtingus simptomus, tačiau pamačius, kad žmogui kažkas negerai, nepabijokime iškviesti greitosios pagalbos, negali būti per anksti, gali būti tik per vėlai.

Taigi, jeigu kiekvienas iš mūsų žinotų kaip teisingai suteikti pagalbą, pasaulis taptų geresne vieta gyventi, neturime būti tik gelbėjimo žiūrovais, turime būti ir to dalimi. Nepabijokime išbandyti kažko naujo, vardan šeimos ir aplinkinių gerovės pasidomėkime apie pirmosios pagalbos suteikimą, saugokime vieni kitus, būkime drąsūs, bet nepamirškime, kad mūsų saugumas svarbiausia.

Nori prisijungti prie maltiečių jaunųjų paramedikų veiklos? Susisiek el. paštu neringa.sukauskaite@maltieciai.lt