3.233.232.160
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Simona Bendikaitė
Data
2024-01-22

„Fabrique“ – bendruomenė Klaipėdoje buria bendraminčius

Autorius
Simona Bendikaitė
Data
2024-01-22

„Fabrique“ – bendruomenė Klaipėdoje buria bendraminčius

„Fabrique“ erdvės Klaipėdoje turi tiesioginę sąsają su fabriku – net pavadinimas tai išduoda. Čia nuo 1970 metų stovi visas pastatų kompleksas, veikė medvilnės audimo fabrikas, o vėliau buvo gaminami kilimai, palapinės. Antra pavadinimo dalis pakreipta į prancūzišką pusę – vienu aspektu norima išsiskirti iš kitų fabrikų, nes Klaipėdoje veikia kelios įstaigos su „fabriko“ pavadinimu, pavyzdžiui, „Kultūros fabrikas“. Bet labiau tikėtinas aspektas yra prancūziška šio žodžio kilmė. Prancūzai padarė didelę įtaką laipiojimo kultūrai – kaip veiksmui, kuris yra ne tik sportas, bet ir laisvalaikio, sveikatos bei gyvenimo balanso palaikymo būdas. Laipiojimą galime laikyti subtiliu judėjimo būdu ir daugelis žmonių, kurie nesuranda savęs kitose sporto šakose, pasirenka būtent laipiojimą.

Apie sėkmingą verslo istoriją su „Fabrique“ įkūrėja Tatjana Kochetkova pasikalbėjome prie arbatos puodelio.

Kaip kilo būtent šiose erdvėse, kur buvo tekstilės fabrikas, įkurti laipiojimo erdves?

 • Laipiojimą kartu su vyru Klaipėdoje vystome jau ne pirmus metus. Prieš 10 metų kartu su partneriais mes įvykdėme pirmąjį savo projektą – tai buvo „Scala Dream“ laipiojimo centras. 10 metų buvau jo vadovė. Mintis nėra atsitiktinė, tai yra mūsų gyvenimo dalykas. Kiti žmonės gėrį į pasaulį neša gydydami žmones, kiti kurdami paveikslus, o mums – tai yra laipiojimas, kaip būdas išreikšti save ir taip leisti burtis bendruomenei, kuri yra aktyvi, kasdien nori tobulėti.

Šias erdves galima įvardinti bendrystės erdvėmis. Kas slepiasi po žodžiu „bendrystė“?

 • Bendrystė – mes visi turim bendrų taškų. Tai yra viena dalis to, kad mes siektume savo asmeninių tikslų. Mums reikalingas palaikymas, reikalinga ir aplinka. Šiandien, kai pasaulyje vyksta tiek nesusitarimų, karų, kasdien einame per krizes, ekonomines, socialines, ekologines – tampa labai sunku atrasti tą palaikymą ir turėti tą saugią aplinką, kur galima tobulėti. Tai bendrystė, pirmiausia, surasti bendrą tašką, kur mes norėtumėm eiti per krizes stiprūs ir tobulinti save, taip tobulindami pasaulį.

Kiek laiko veikia šios erdvės?

 • Nuo 2023-ųjų metų rugpjūčio pradžios. Daryti tokį projektą Klaipėdoje tai yra pakankamai drąsu. Stiprus motyvas: galvojome tai įkurti Vilniuje, nes ten pažįstame laipiojimo bendruomenę, tačiau pagalvojome, kas Klaipėdoje kažką tokio darys, jeigu ne mes? Per keturis mėnesius pasistatėm ir veikiam. Laipiojimas čia yra vienas iš dalykų ką galima daryti. Galima tiesiog ateiti ir pasidarbuoti, galima pabendrauti, pamatyti renginį, galima padaryti savo renginį, išbandyti jogą. Būna groja kanklėmis pas mus. Be laipiojimo taip pat yra seminarų, jogos, klasikinės susitikimų atskiros erdvės.

Kaip Jums sekasi nuo Jūsų atsidarymo pritraukti žmones? Ar pavyksta sudominti?

 • Pavyksta. Tačiau labai sudėtinga suprasti – ar jų gali būti daugiau? Dauguma žmonių čia ateina, nes Klaipėdos centre atsidarė įdomi, moderni vieta. Mes žinome, kad Klaipėdoje tų vietų nėra per daugiausia. Ateina tas sezonas, kai norisi nuo lietaus ar sniego pasislėpti. Labai smagu, kad iš lankytojų yra daug užsieniečių – tai yra žmonės, kurie irgi ieško bendraminčių ir jie turi kalbos barjerą. Jiems dažnai būna įdomiau ir įprasčiau eiti palaipioti, nei eiti žaisti krepšinį.

O nėra taip, kad žmonės atėję galvoja, kad reikia būti profesionaliu laipiotoju? Galbūt kažkas taip nusistato ir bijo ateiti?

 • Nereikia būti profesionalu, tai reiškia kad pusę užsiėmimų gali stebėti – matyti, kaip lipa kiti. Yra daug trasų, kurios yra lengvos, nesportuojantiems. Žmonės, kurie turi nuostatas, jie tiesiog neateina, bet tada, kai jie ateina, jiems pasidaro akivaizdu, kodėl yra tokia trauka laipioti. 

Žinau, kad pas Jūs vyksta renginiai – ar galėtumėte pasakyti kiek jų jau įvyko?

 • Į savaitę įvyksta mažiausiai vienas renginys, kai kuriomis savaitėmis po du. Jie yra visi skirtingi ir tik maža dalis susiję tiesiogiai su sportu. Tarkim, asmeninių treniruočių plano sudarymas, laipiojimo ir muzikos vakaras, kur pusę žmonių tiesiog ateina dėl muzikos ir gėrimų, o ne dėl laipiojimų – kas irgi yra labai smagu. O kiti yra orientuoti į bendrystės kūrimą.

Ar dar yra kažkokių tikslų, kurių siekiate be sporto ir be renginių?

 • Apskritai, sportas ir renginiai tai yra priemonė mūsų tikslams pasiekti. Didžiausia misija padėti žmonėms suprasti, kad jie gali mažiau dirbti, bet daugiau pasiekti. Tikslas sudaryti žmonėms sąlygas turėti gerą darbo gyvenimo balansą. Tikslas padėti žmogui kuo ilgiau išlikti produktyviam ir sveikam. Mes turime nuolaidas senjorams. Mes diskutavome kas yra senjoras? Pagal PSO (Pasaulinė sveikatos organizacija) tai yra žmogus nuo 90 metų, jaunas žmogus, pagal paskutines nuostatas yra iki 70 metų. Tai žiūrint į šiandienos realijas ir kas mūsų laukia, mes visi turime išmokti ir turėti sąlygas išlikti sveikiems. Tam reikalingas judėjimas, protinė veikla, bei jausti kuo mažiau streso – padeda judėjimas, darbo ir laisvalaikio balansas ir emocinė būsena, kuri priklauso nuo tų pačių bendraminčių ir palaikymo.

Tiesa, kad erdvės dirba 24 valandas?

 • Taip. Tai yra galimybė žmonėms, kurie turi narystę visus metus – kiekvieną mėnesį sumokėjus narystės mokestį, jie gauna įėjimo kortelę 24/7. Jie gali ir bendroje, ir laipiojimo erdvėje būti. Tačiau aktualiausios valandos žmonėms yra rytinės, prieš darbą ar per pietų pertrauką.

Tai naktį dar neturėjote lankytojų?

 • Naktį – ne. Bet ketvirtą ir penktą ryto yra buvę.

O kaip įsigyti tą narystės kortelę?

 • fabrique.lt puslapyje yra aplikacijos forma. Mes pasiliekam teisę išduoti arba neišduoti narystę, nes tai yra atsakomybė. Turim būti tikri, kad žmogus turi stiprius motyvus ateiti čia, o ne tiesiog praleisti, šiaip sau, neprasmingai laiką. Privalu pasportuoti, net jeigu ateini padirbėti prie kompiuterio.

Ar jūsų erdvės stengiasi suburti bendruomenę?

 • Ne tik stengiamės, bet ir pradėjo burtis. Aišku, kadangi ilgus metus mes su vyru vystėme laipiojimą, mus jau pažįsta kaip žmones, kurie propaguoja laipiojimą kaip gyvenimo būdą. Laipiojimas tai judesio, galvos laisvė, galimybė ištrūkti iš rutinos. Tai nėra apie kybius ir uolą, tai yra apie vertybes. Pastebime, kad į renginius ateina vis tie patys žmonės ir galime daryti sąsajas, kad tie žmonės vieni su kitu sueina. Ir yra toks tikslas burti tą bendruomenę.

Pas jus yra apie 100 laipiojimo trasų. Tai atėjus čia, tikėtina, kad yra treneriai, kurie pamokina, ką ir kaip daryti?

 • Taip, bet tos trasos keičiasi. Per mėnesį visos 100 trasų iš esmės pasikeičia – nuimame dalį, išplauname kybius, padedame atgal, bet ne toje pačioje sekoje. Tai yra pagrindinis sporto akcentas, kad nėra pasikartojimo. Visų pirma, mes turime trasų rengėjus. Be abejo tai yra trenerio kompetenciją turintys žmonės. Pas mus dirba Mikhail Kochetov – vienas iš trijų asmenų Lietuvoje, kuris turi aukščiausią laipiojimo srityje treniravimo kompetenciją. Jis yra baigęs sporto ir fizinės kultūros magistrą, turi bendrą suvokimą apie sportą. Jis treniruoja ne tik žmones Klaipėdoje, bet ir veda online treniruotes, kur treniruojasi Lietuvos rinktinės nariai ir žmonės iš kitų šalių. Šiandien turime tokias sales, kokios yra ir Vokietijoje, ir Prancūzijoje ar net Skandinavijoje.

Jūs dar turite funkcinių treniruočių zoną. Ką toje zonoje galima daryti?

 • Taip, mes turime skersinių, svorius, gumas, kilimėlius, kamuolius su svoriu – iš esmės, viską, ko reikia pratimams, kurie visapusiškai vysto kūno fizinius gebėjimus. Kartą per savaitę rengiame mobilumo ir stabilumo treniruotę – gali ateiti tie, kurie turi abonementą ir tie, kurie jo neturi už įėjimo mokestį. Kiekvieną kartą keičiasi treneris ir pratimų seka.

Erdvių įkūrėja Tatjana Kochetkova linki kiekvienam klaipėdiečiui (ir ne tik klaipėdiečiui) bent kartą gyvenime palaipioti bei laukia lankytojų ir „Fabrique“ bendraminčių.