- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- DUK
- DUK
- DUK
- DUK
- DUK
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
- Verta žinoti
Dažniausiai užduodami klausimai
Gyvenimo aprašyme reikėtų nurodyti savo asmeninius duomenis (vardas, pavardė, adresas, telefono numeris, el. paštas), išsilavinimą, darbo patirtį, kalbų mokėjimą, veiklą visuomeninėse organizacijose, laisvalaikio pomėgius. Išsamiau pasiskaityti gali čia: http://europass.lt/dokumentai/europass-cv.
Jei dar nebaigei mokyklos bei neturi darbo patirties, rašydamas savo gyvenimo aprašymą pasitelk kūrybiškumą. Apibūdink save: ką veiki, kuo domiesi. Gal užsiimi visuomenine veikla ar savanoriauji, žaidi krepšinį, o gal nuo mažų dienų pieši. Pateik pavyzdžius iš savo gyvenimo, kurie atskleistų tavo asmenybę ir kodėl būtent tu būtum nepakeičiamas jų darbuotojas. Gal komandinio darbo išmokai žaisdamas futbolą, o organizacinės patirties įgijai organizuodamas mokyklos renginius. Savanorystė – taip pat geras būdas įgauti patirties, kurią darbdaviai tikrai įvertins. Jei norėtum daugiau sužinoti apie savanorystę, užsuk į mūsų tinklapio skiltį „Savanorystė“. Darbinantis visos tavo patirtys naudingos.
Nežinai, kaip pradėti rašyti savo gyvenimo aprašymą? Išbandyk Europass gyvenimo aprašymą! Šiame puslapyje pateikta gyvenimo aprašymo forma, galiojanti visose Europos Sąjungos šalyse, palengvins tau šią užduotį.
Vieno recepto, kaip susirasti darbą, nėra. Tačiau yra daug variantų. Gali kreiptis į Užimtumo tarnybą. Užsiregistravus jų tinklalapyje, gali sukurti savo gyvenimo aprašymą, nusiųsti darbdaviui ir užsisakyti pranešimus apie naujus darbo pasiūlymus uzt.lt .Užsuk ir į Jaunimo darbo centrus, kur tau suteiks konsultacijų apie darbo rinką, galimybes įsidarbinti, karjeros planavimą.
Taip pat įrašyk savo gyvenimo aprašymą darbo paieškos interneto svetainėse ir ten ieškok sau tinkamo darbo. Jas rasi mūsų tinklalapio skiltyje „Darbas“.
Sek naujienas laikraščiuose ir internete. Kreipkis į giminaičius, draugus, kaimynus, mokslo draugus, mokytojus ar šiaip pažįstamus. Papasakok jiems, jog ieškai darbo, paprašyk pranešti tau, jei išgirs apie laisvą darbo vietą. Gali pasiteirauti įmonių, organizacijų, kuriose norėtum dirbti, ar jie neieško darbuotojų.
Jei esi 14 – 16 metų moksleivis, gali tiek per mokslo metus, tiek per atostogas dirbti lengvus darbus. Pavyzdžiui:
• daržų ravėjimas, daržovių retinimas, kaupimas, laistymas (su žarna);
• uogų, vaisių skynimas, daržovių ir bulvių rinkimas ir perrinkimas;
• gėlių, pasodintų atvirame grunte, priežiūra, skynimas ir skabymas, sėklų ir gumbelių rinkimas;
• vaistažolių rinkimas;
• nemechanizuotas šieno vartymas, grėbimas;
• mažų naminių gyvuliukų ir paukščių priežiūra;
• gyvulių ir paukščių ganymas, išskyrus veislinius gyvulius;
• medelių ir krūmų sodinimas, rišimas, laistymas; nukritusių kankorėžių rinkimas;
• reklamų, laikraščių, afišų klijavimas gatvių stenduose;
• laikraščių, reklaminių lankstinukų, pranešimų pristatymas į namus, įstaigas;
• laikraščių, kitų spaudinių lankstymas, rūšiavimas; laikraščių ir žurnalų pardavimas;
• pašto ir įstaigos pasiuntinio darbai;
• prekių kainų žymėjimas;
• smulkių ir lengvų prekių priėmimas, skaičiavimas, rūšiavimas ir pakavimas;
• etikečių ant įvairių gaminių, pakų klijavimas;
• lengvi gaminių surinkimo, rūšiavimo darbai rankomis (kojinių, pirštinių surinkimas poromis, jų sudėjimas į dėžutes pagal rūšis ir pan.), raištelių vėrimas į avalynę;
• popieriaus, kartono ir jų gaminių klijavimas klijais, neturinčiais pavojingų medžiagų;
• lengvi pagalbiniai darbai įvairių smulkių prekių kioskuose, parduotuvėse, spaudos kioskuose;
• smulkių gaminių valymas, blizginimas nenaudojant kenksmingųjų medžiagų;
• smulkūs remonto darbai (siuvimas, klijavimas ir pan.);
• žaislų aprengimas drabužiais, žaislų valymas, pakavimas;
• švarių skalbinių rūšiavimas ir pakavimas skalbykloje;
• stalų serviravimas (servetėlių, indų su prieskoniais dėliojimas ir pan.), stalų valymas;
• naudotų indų ir įrankių rinkimas į vežimėlius ir vežimas į indų plovyklą;
• aikščių, skverų valymas (vasarą) ir gėlynų aikštėse, skveruose priežiūra;
• tvorų, suolelių, vaikų žaidimui skirtų įrenginių dažymas teptuku lauke nenaudojant dažų, kurių sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų;
• darbas asmens sveikatos priežiūros įstaigos registratūroje (asmens ligos kortelių, laboratorinių tyrimų rezultatų išnešiojimas);
• pagalbiniai knygų išdavimo darbai bibliotekoje;
• patalpų (išskyrus tualetus) valymas vaikų ugdymo, maitinimo įstaigose;
• teatro, muzikiniai ar kiti renginiai, reklamos ar visuomenės informavimo priemonių (radijo, televizijos) įrašai, garso ar vaizdo įrašai, foto- ar filmų sesijos ar peržiūros, neturintys neigiamo poveikio dorovei;
• drabužių ir kitų prekių demonstravimas.
Tau iki 18 metų negalima dirbti fiziškai ir psichologiškai per sunkaus darbo. Tokio darbo, kuriame naudojamos sveikatai kenksmingos medžiagos arba kuriame yra didelė nelaimingų atsitikimų ar susirgimų profesinėmis ligomis tikimybė. Taip pat negali dirbti naktimis, viršvalandžių ir budėti įmonėse.
Jei dar nesulaukei savo šešioliktojo gimtadienio, per mokslo metus gali dirbti iki 2 valandų per dieną ir ne daugiau kaip 12 valandų per savaitę. Ne per mokslo metus, t.y. per atostogas, gali dirbti po 7 valandas per dieną ir 35 valandas per savaitę.
Jei esi 16 – 18 metų moksleivis, per mokslo metus gali dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per parą kartu su kasdienine pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę taip pat atsižvelgiant į kasdieninę tavo pamokų trukmę. Ne per mokslo metus tau leidžiama dirbti ne daugiau kaip 8 valandas per parą ir ne daugiau kaip 40 valandų per savaitę.
Tau, kol nesuėjo 18 metų, privalo būti suteikta mažiausiai 30 minučių papildoma pertrauka darbo metu, jei darbo dienos trukmė yra ilgesnė nei 4 valandos. Ši pertrauka yra įskaitoma į darbo laiką. Taip pat turi gauti 2 poilsio dienas paeiliui per savaitę ir vieną iš jų – sekmadienį.
Jei tau 14 – 16 metų, pradėdamas dirbti, darbdaviui turi pateikti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, tavo sveikatą prižiūrinčio gydytojo leidimą ir išvadą apie tavo sveikatą bei tinkamumą dirbti konkrečius darbus, gimimo liudijimo kopiją ir mokyklos sutikimą, jei nori įsidarbinti per mokslo metus.
Jei esi 16 – 18 metų, tau pakanka įprastų įdarbinimo dokumentų: paso, prašymo priimti į darbą, socialinio draudimo pažymėjimo, kurį išduoda Valstybinio socialinio draudimo fondas „Sodra“, bei sveikatos pažymos.
Visada, jei kyla klausimų ar neaiškumų, gali kreiptis į Užimtumo tarnybą ar Jaunimo darbo centrus. Taip pat užmeski akį į mūsų skiltį „Darbas Lietuvoje“, kur rasi darbo paieškos portalus arba gali pateikti mums užklausą, jei kyla kokių nors neaiškumų. Mes neteikiame darbo pasiūlymų, bet galime pasiūlyti organizacijas, kurios tau gali padėti.
Jei darbdavys nesilaiko darbo sutarties ar kyla abejonių dėl jo veiksmų teisėtumo, ar nori konsultacijos, informacijos, visada gali kreiptis į Valstybinę darbo inspekciją.
Jei vis dar esi nepilnametis ir tavo teisės buvo pažeistos, gali kreiptis į savo miesto ar rajono savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybą ar į Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigą. Juos pasiekti taip pat gali skambindamas nemokamu telefono numeriu 8 800 01230.
Darbo paieška užsienyje nelabai kuo skiriasi nuo paieškos Lietuvoje. Gali apsilankyti Europos užimtumo tarnybos EURES tinklalapyje, kuriame rasi daug įsidarbinimo galimybių Europos Sąjungos šalyse bei Norvegijoje, Islandijoje ir Lichtenšteine arba kreiptis į EURES prie Užimtumo tarnybos, jei kyla klausimų ar neaiškumų. Tau bus suteikta nemokama konsultacija. Patarėjų kontaktus ir darbo laiką rasi jų tinklalapyje. Apsilankęs mūsų tinklalapio skiltyje „Darbas užsienyje“ taip pat rasi darbo užsienyje galimybių bei patarimų.
Būtina perskaityti visą darbo sutartį, negalima pasitikėti vien tik žodiniu susitarimu. Reikėtų atkreipti dėmesį į apmokėjimą už darbą, darbo sąlygas, bandomojo laikotarpio trukmę. Visos sąlygos turi būti aiškiai aptartos ir išdėstytos. Būtinosios darbo sutarties sąlygos yra darbuotojo darbo vieta, t.y. įmonė, kurioje dirbsi, jos kontaktiniai duomenys, darbo funkcijos – tavo veikla, pareigos, atsakomybės ir apmokėjimo sąlygos.
Kiekviena įdarbinimo paslaugas teikianti įmonė turi būti gavusi licenciją iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos šiai veiklai. Tad patikrink sąrašus, kurie yra skelbiami Užimtumo tarnybos tinklalapyje arba kreipkis į Valstybinę darbo inspekciją. Jie suteiks tau šią informaciją.
Tave pakvietė į pokalbį dėl darbo? Sveikiname! Pirmas svarbus žingsnis jau įveiktas. Jei tave pakvietė, rodo, kad sudominai savo potencialų darbdavį. Dabar tavo užduotis – pasirodyti, kuo geriau. Pokalbio metu darbdavys nori išsiaiškinti, ar gali atlikti darbą, ar esi motyvuotas, kaip tau sekasi bendrauti.
Prieš pokalbį daugiau pasidomėk darboviete. Parodydamas, kad apie darbovietę žinai daugiau nei kad informacijos buvo suteikta darbo skelbime, atskleisti savo motyvaciją ir pelnysi darbdavio palankumą.
Užduok klausimų! Tavo smalsumas taip pat rodo tavo norą dirbti. Gali klausti apie darbo pobūdį ir darbo sąlygas, darbovietes tradicijas, asmenines ir profesines savybes, reikalingas darbui atlikti. Klausimus gali užsirašyti. Taip nepamirši svarbių aspektų ir nereiks sukti galvos dėl klausimų formuluočių.
Tiksliai išsiaiškink, kur vyks pokalbis dėl darbo ir kaip ten nuvykti. Labai svarbu nevėluoti į pokalbį dėl darbo! Geriau jau atvyk keletą minučių iki pokalbio pradžios.
Parepetuok pokalbį dėl darbo su savo draugais ar artimaisiais. Paprašyk, kad jie tau užduotų kuo daugiau įvairesnių klausimų. Pasiruošk pasigirti savo laimėjimais ir pasiekimais bei įvardinti savo silpnąsias puses.
Daugiau naudingų patarimų apie pokalbį dėl darbo gali rasti profesinio orientavimo Euroguidance portale.
Kol nesulaukei pilnametystės ir nori įsidarbinti užsienyje, tau reikia pasidomėti skirtingomis taisyklėmis ir apribojimais kiekvienoje šalyje. Pirmiausia, vykti tik su pasu gali, jei esi 16 metų, kitu atveju turi turėti tėvų leidimą ir lydintį asmenį. Dirbti nepilnamečiai gali tik ne mokyklos lankymo metu, t.y. savaitgaliais ir vasaros atostogų metu. Jei esi 16 metų ar vyresnis, gali dirbti, bet ne pilną darbo dieną. Tavo darbas negali būti fiziškai sunkus.
PSD yra privalomasis sveikatos draudimas. Juo privalomai turi būti apdrausti visi Lietuvos gyventojai. Už dalį žmonių (vaikai iki 18 metų, Užimtumo tarnyboje registruoti bedarbiai ir pan.) PSD įmokas moka valstybė, likusieji įmokas turi sumokėti patys arba už juos sumoka darbdavys.
Šis draudimas reikalingas tam, kad veiktų ligoninės, jose būtų gydytojų, būtų teikiama greitoji pagalba, kad prireikus kreiptis į gydytoją, gultis į ligoninę, atlikti tyrimus už šias paslaugas nereikėtų mokėti ir jos būtų suteiktos privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.
Nelegaliu vadinamas darbas, kurį dirbdamas žmogus nėra apdraustas ir neturi jokių garantijų. Dirbant nelegaliai nemokamos nei draudimo įmokos, nei privalomi mokesčiai.
Dažnai žmonėms siūloma dalį darbo dirbti ir atlyginimą už jį gauti nelegaliai. Taip darbdaviai nori sutaupyti ir sumokėti mažiau įmokų už darbuotojus. Pavyzdžiui, sakoma, kad pusę atlyginimo darbdavys mokės legaliai ir nuo šių pinigų sumokės reikalingus mokesčius, o kitą pusę mokės vadinamajame vokelyje – nemokėdamas jokių mokesčių arba kitaip tariant – mokesčius slėps.
Individuali veikla pagal pažymą – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra įregistravęs vykdomą veiklą savo gyvenamosios vietos VMI ir gali verstis pažymoje nurodyta veikla. Daugiau apie tai gali sužinoti čia.
Verslo liudijimas – tai dokumentas, kuris patvirtina, kad asmuo yra sumokėjęs fiksuoto dydžio pajamų mokestį (nepriklausantį nuo gaunamų pajamų) ir gali verstis tam tikra veikla. Daugiau informacijos apie verslo liudijimą rasi čia.
Užimtumo tarnybos interneto svetainėje http://uzt.lt/darbo-rinka/paklausios-profesijos/ pateikiami darbo rinkoje paklausių profesijų ir specialybių dešimtukai.
Norint peržiūrėti darbo rinkoje paklausias profesijas šį mėnesį dominančioje apskrityje, reikia pasirinkti apskrities pavadinimą. Laisvas darbo vietas darbo ieškantys asmenys gali rinktis pagal vietovę ir profesijų grupes. Taip pat darbo pasiūlymai išskiriami moksleiviams, studentams ir atsargos kariams. Kiekvieną mėnesį informacija apie besikeičiančią darbo rinką yra atnaujinama.