44.222.189.51
Rezultatai
Neradote atsakymo?
Autorius
Aktyvus jaunimas
Data
2023-10-09

Prekyba žmonėmis Baltijos šalyse: ką mena aukų istorijos?

Autorius
Aktyvus jaunimas
Data
2023-10-09

Prekyba žmonėmis Baltijos šalyse: ką mena aukų istorijos?

Prekyba žmonėmis – opi problema visame pasaulyje, neaplenkianti ir Baltijos šalių regiono. Pagal 2021 m. Pasaulinę prekybos žmonėmis ataskaitą, aukų yra iš daugiau nei 140 valstybių, o visame pasaulyje nustatyti 534 atskiri prekybos žmonėmis maršrutai. Asociacija „Aktyvus Jaunimas“ kviečia aplankyti parodą, kuri liudija anonimines prekybos žmonėmis aukų istorijas Baltijos šalių regione.

Prekyba žmonėmis Baltijos regione

Nors Baltijos regionas nėra didelis, tačiau tarp visų trijų valstybių egzistuoja skirtumai. Dažniausios žmonių prekybos rūšys Lietuvoje apima priverstinį nusikalstamąjį išnaudojimą, priverstinį darbą ir lytinį išnaudojimą. Latvijoje pagrindinė žmonių prekybos rūšis yra darbo išnaudojimas, o Estijoje – lytinis ir taip pat darbo išnaudojimas.

Asociacijos „Aktyvus Jaunimas“ projekto vadovė teigia, jog „prekyba žmonėmis apima daug platesnį kontekstą nei daugeliui gali atrodyti. Tai jėgos ir apgaulės naudojimas, norint samdyti, pervežti, perkelti ar suteikti prieglobstį asmenis su tikslu juos išnaudoti finansiniam pelnui gauti. Tai yra pasaulinis reiškinys ir Lietuva nėra išimtis“.

Dėl darbo išnaudojimo paplitimo Latvijoje dauguma aukų yra vyrai, o Estijoje – moterys ar maži vaikai. Tuo metu Lietuvoje prekybos žmonėmis paveiktų asmenų grupė kiekvienais metais svyruoja – aukomis tampa tiek vyrai, tiek moterys. Duomenys rodo, kad Lietuvoje lietuviai sudaro 85–100 % visų aukų ir jauni žmonės – didžioji dalis.

Aukų istorijos, įamžintos parodoje

Remiantis tyrimų ir mokymų rezultatais, projekto metu buvo sukurta visiems prieinama virtuali paroda, liudijanti anonimines prekybos žmonėmis aukų istorijas iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos.

Ištrauka iš Mijos (vardas pakeistas) pasakojimo: „per 3 savaites beveik nevalgiau, nemiegojau ir buvau nuolat stumdoma nuo kliento prie kliento. Visiškai praradau laiko bei realybės suvokimą“. Tai – tik dalis to, ką išgyveno Mia. Su likusia istorijos dalimi ir dvylikos kitų prekybos žmonėmis aukų patirtimis galite susipažinti VU bibliotekos Mokslinės komunikacijos ir informacijos centre (Saulėtekio al. 5) iki spalio 26 d.

Šios jaudinančios istorijos siekia atkreipti visuomenės dėmesį į problemą, padėti aukoms būti išgirstoms ir patvirtinti, kad tai nėra vaizduotės vaisius, o priešingai – istorijose slypi galingi liudijimai tų, kurie išgyveno prekybą žmonėmis, manipuliaciją ir smurtą.