100.28.132.102
Rezultatai
Neradote atsakymo?

Ar skaitai, su kuo sutinki internete?

Data
2021-03-12

Ar skaitai, su kuo sutinki internete?

Apsilankius įvairiuose puslapiuose, dažniausiai ekrane pasirodo lentelė, kuri prašo su kuo nors sutikti. Lygiai tokia pati situacija ištinka registruojantis įvairiuose socialiniuose tinkluose. Ar žinai, su kuo sutinki? Ar kada nors iki galo perskaitei, ką skelbia tos lentelės?

Slapukai arba cookies. Valgoma – nevalgoma?

Slapukas – tai nedidelė teksto dalis, svetainės, kurioje lankaisi, siunčiama naršyklei. Kaskart, kai pirmą kartą apsilankai puslapyje, tavęs yra paklausiama, ar sutinki su slapukų naudojimu. Jeigu paspaudi Taip, slapukas yra atsiunčiamas į tavo kompiuterį ir taip renka informacija apie tavo, kaip vartotojo įpročius. Tai suteikia naudos ne tik puslapio savininkui, bet ir Tau: kai slapukai ištyrinėja tai, kaip tu elgiesi konkrečiame puslapyje, gali tau pasiūlyti būtent tą informaciją, kurios tu ieškai. Kas nutiktų, jeigu nesutiktum su slapukų sąlygomis?

Tu, kaip vartotojas, turi pasirinkimą nesutikti su slapukų naudojimu. Tokiu atveju galėsi jaustis ramus, kad niekas tavęs nestebi ir nebruka įvairiausių dalykų. Deja, kaip ir visur, yra ir kita medalio pusė – jeigu nesutiksi su slapukų naudojimo taisyklėmis, gali būti, kad informacija, esanti tame puslapyje tau bus paprasčiausiai neprieinama. Tam įtakos turi įsigaliojęs Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas (GDPR), dėl kurio nesilaikymo yra skiriamos didžiulės baudos.

Apibendrinus slapukai  yra sukurti kiekvieno iš mūsų patogumui – be jų būtų daug sudėtingiau apsipirkti internete ar tiesiog greičiau rasti tinkamos informacijos. Jų bijoti nereikia, tačiau, jeigu gąsdina mintis, kad tavo duomenys yra saugomi nežinia kur, visada turi teisę nesutikti su tuo, ką kiekvienas puslapis tau siūlo.

Terms and conditions

Dar viena sritis, reikalaujanti daugiau dėmesio – Terms and conditions, lietuviškai vadinamos paslaugų teikimo sąlygomis. Tai dažniausiai būna gan ilgas sąlygų sąrašas, su kuriomis turi sutikti prisijungdamas prie naujo socialinio tinklo, atsisiųsdamas naują programėlę ar pirkdamas prekę internetu. Būk sąžiningas sau – ar tikrai visada perskaitai, su kuo sutinki?

Nors kalba paslaugų teikimo sąlygose būna rimta, biurokratinė ir sunkiai suvokiama, vertėtų skirti šiek tiek laiko tam, kad žinotum, po kuo dedi sutikimo varnelę.  Ar žinojai, kad sutikdamas su Facebook sąlygomis, sutinki, kad tavo keliamas turinys gali būti naudojamas paties Facebook reklamoms ir pan.? Instagram tinklas, kuriame praleidi daugybę laiko kiekvieną dieną, turi teisę modifikuoti tavo įrašus, o Spotify gali pasiekti bet kokią informaciją, esančią tavo telefone.

Gali būti, kad iš viso ilgiausio sąrašo sąlygų nesutiksi tik su viena iš jų. Ką tuomet daryti? Situaciją reikėtų įvertinti kritiškai, apsvarstyti esančias rizikas ir įvertinti, kas Tau pačiam yra svarbiau. Nors ir gali netekti prieigos prie norimos programėlės, svetainės ar prekės, bent jau būsi padaręs viską, kad apsaugotum savo duomenis ir teises. Gi nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės, tiesa?

 

Internetinėje erdvėje slypi daugybė pavojų, tačiau kai kurių iš jų gali išvengti skirdamas šiek tiek savo laiko tam, kad suprastum, su kuo sutinki. Nepatingėk paskaityti sąlygų „paklodžių“ dėl savo paties saugumo.