Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Sutikdami, paspauskite mygtuką „Sutinku“ arba naršykite toliau. Savo duotą sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.
Autorių teisės – tai turtinės autoriaus teisės ir asmeninės neturtinės autoriaus teisės į jo sukurtą kūrinį.
Turtinės teisės suteikia autoriui teisę kontroliuoti (leisti arba uždrausti) jo kūrinio bet kokį panaudojimą (atgaminimą, išleidimą, vertimą, adaptavimą, platinimą, viešą rodymą, viešą atlikimą, viešą paskelbimą ir t. t.) ir užtikrina galimybę gauti autorinį atlyginimą už kiekvieną kūrinio naudojimo būdą. Tai ekonominio pobūdžio teisės, kuriomis savo nuožiūra autorius gali disponuoti (jas perduoti ar suteikti kitiems asmenims), jos taip pat gali būti paveldimos pagal įstatymą arba testamentą.
Asmeninės neturtinės autoriaus teisės yra neekonominio pobūdžio, jos pripažįstamos tik pačiam autoriui – yra neperduodamos ir nepaveldimos – nes yra neatsiejamai susijusios su pačia autoriaus asmenybe, t. y. jo vardu, jo garbe ir reputacija. Tai autorystės teisė, teisė į autoriaus vardą, teisė į kūrinio neliečiamybę. Asmeninės neturtinės autorių teisės Lietuvoje saugomos neterminuotai.
Autorių teisėje yra įtvirtintas formalumų netaikymo principas, kuris reiškia, kad autorių teisių objektų ir teisių turėtojo interesų apsaugai registracija ar jokie kiti formalumai nėra privalomi, todėl autorių teisių objektui keliamus reikalavimus atitinkančio kūrinio autorius turtines ir neturtines teises į savo kūrinį įgyja nuo pat to kūrinio sukūrimo momento.
Autorių teisių objektai
Autorių teisių objektais pagal Lietuvos Respublikos autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymą yra laikomi originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas (visi trys – originalumo, kūrybinės veiklos rezultato ir objektyvios išraiškos formos – kriterijai yra būtini).
Autorių teisių objektais nėra laikomi:
Idėjos, procedūros, procesai, sistemos, veiklos metodai, koncepcijos, principai, atradimai ar atskiri duomenys;
Teisės aktai, oficialūs administracinio, teisinio ar norminio pobūdžio dokumentai (sprendimai, nuospredžiai, nuostatai, normos, teritorijų planavimo ir kiti oficialūs dokumentai), taip pat jų oficialūs vertimai;
Oficialūs valstybės simboliai ir ženklai (vėliavos, herbai, himnai, piniginiai ženklai ir kiti valstybės simboliai bei ženklai), kurių apsaugą reglamentuoja kiti teisės aktai;
Oficialiai įregistruoti teisės aktų projektai;
Įprastinio pobūdžio informaciniai pranešimai apie įvykius;
Folkloro kūriniai.
Autorių teisių subjektai (autorių teisių turėtojai)
Autorių teisių subjektais laikomi autoriai, kiti fiziniai arba juridiniai asmenys, Įstatymo nustatytais atvejais turintys išimtines turtines autorių teises, taip pat fiziniai arba juridiniai asmenys, kuriems perėjo išimtinės turtinės autorių teisės (autorių teisių perėmėjai).
Autorių teisių apsaugos terminai
Bendrasis autorių turtinių teisių apsaugos terminas yra visas autoriaus gyvenimas ir 70 metų po jo mirties.
Įstatymas taip pat reglamentuoja autorių turtinių teisių apsaugos trukmę specialiais atvejais (kai kūriniai sukurti bendraautorystės pagrindu, kai kūrinyje nenurodytas autoriaus vardas, kai kalbama apie kolektyvinius kūrinius ar audiovizualinius kūrinius).
Asmeninės neturtinės autorių teisės saugomos neterminuotai. Autorius turi teisę ta pačia tvarka, kaip skiriamas testamento vykdytojas, nurodyti asmenį, kuriam jis paveda saugoti asmenines neturtines teises. Jeigu autorius nėra davęs tokių nurodymų, autorių asmenines neturtines teises saugo jo įpėdiniai. Kai įpėdinių nėra, taip pat kai pasibaigia šio Įstatymo nustatyti autorių turtinių teisių galiojimo terminai, autorių asmeninių neturtinių teisių apsaugą Vyriausybės nustatyta tvarka įgyvendina Vyriausybės įgaliota institucija (t. y. Kultūros ministerija).
Daugiau informacijos apie autorių teisių administravimą rasi čia.
Kaip įregistruoti savo kūrybą?
Gaminių dizainą, prekių ženklus, išradimus, puslaidininkinių gaminių topografijas registruoja Valstybinis patentų biuras. Tai Lietuvos Respublikos vykdomosios valdžios (Vyriausybės) įsteigta institucija, vykdanti ir užtikrinanti visuomenės pramoninės nuosavybės objektų apsaugą.
Valstybinis patentų biuras teikia 55 administracines paslaugas, susijusias su pramoninės nuosavybės objektų apsaugos įteisinimu. Didžioji dalis paslaugų teikiamos elektroniniu būdu, tačiau paraiškas teikti galima ir popieriniu prašymu, jų formas rasti galite Valstybinio patentų biuro internetinėje svetainėje čia.
Paraiškas ir kitus dokumentus, susijusius su išradimų, prekių ženklų, dizaino ar puslaidininkių gaminių topografijų registravimu, galite pateikti internetu, naudodamiesi Valstybinio patentų biuro elektroninėmis paslaugomis. Norėdami pradėti, turite susikurti paskyrą. Jei ketinate registruoti prekių ženklą ar dizainą, registruokitės Prekių ženklo ir dizaino savitarnos portale, pasiekiamame čia. Tuo tarpu, jei norite registruoti išradimą, registruokitės Išradimų patentų savitarnos portale, pasiekiamame čia. Registruodamiesi pasirinktame portale, savo tapatybę patvirtinkite per Elektroninių valdžios vartų portalą.
Daugiau informacijos apie visuomenės pramoninės nuosavybės objektų registravimą ir apsaugą rasite čia.